„Celou akci jsme připravovali několik měsíců. Probíhala jednodušeji a rychleji, než jsme původně předpokládali. Demontáž kolosu vážícího kolem 25 tun trvala asi 1,5 hodiny. Pak ho naložil jeřáb na speciální nákladní automobil a odvezl k depozitáři. Zde bylo chátrající dílo zakryto, aby dále nedegradovalo. Chemikálie z vozovky, poblíž které stálo, mu totiž vůbec nepřidávaly,“ vysvětlil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek s tím, že náklady na odvoz se vejdou do 200 tisíc korun bez DPH.
Muzejníci počítali i s variantou, že by byla kvůli přesunu v okolí OD Labe dočasně zastavena městská hromadná doprava. K tomu však nakonec dojít nemuselo.
Město jako vlastník díla k přesunu svolilo kvůli plánované rekonstrukci stropu podzemních prostor OD Labe, který je v soukromých rukou. Dílo má prý základy při okraji konstrukce stropu a hrozilo by jeho poškození.
S návratem na původní místo se nepočítá
U depozitáře bude plastika čekat na restaurování, respektive možnou proměnu na fontánu, protože je podle dřívějšího vyjádření města natolik zničená, že její obnova do původního stavu už není možná. Náklady jsou vyčísleny na necelých 600 tisíc korun bez DPH. Kdy k restaurování dojde, není v tuto chvíli vůbec jasné. Na své původní místo u OD Labe se pak už velmi pravděpodobně nevrátí. Nová lokalita je podle mluvčí města Romany Macové v řešení.
Proti přesunu díla protestovali odborníci z řad historiků a památkářů. Na ministerstvo kultury proto odeslali žádost o jeho prohlášení za kulturní památku. Argumentovali tím, že se jedná o výtvarně unikátní plastiku na unikátním místě vizuálně komunikující s OD Labe. Podle informací MF DNES však resort požadavku nevyhověl.