Žena zemřela po zásahu bleskem, tři děti skončily v nemocnici

  9:12,  aktualizováno  10:19
Při úterní bouřce ve Vysoké Lípě u Jetřichovic na Děčínsku zasáhl blesk čtyřicetiletou ženu a tři děti. Žena utrpěla vážné zranění a zástavu oběhu. Přestože se ji podařilo oživit, dnes dopoledne nemocnice sdělila, že žena zemřela. Tři dívky zůstávají v péči lékařů.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„K úderu blesku došlo mezi stromy v přírodním zarostlém terénu,“ řekla iDNES.cz mluvčí policie Pavla Kofrová.

„Asistovanou resuscitaci ženy zahájili laici ve spolupráci se záchranářem na telefonu,“ uvedl mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Na místo okamžitě vyrazili záchranáři. „Vyjely sanitky a vzlétl i vrtulník, ten však vzhledem k bouřce nemohl na místo doletět,“ popsal dramatickou situaci Volejník. 

„Když si ženu převzala lékařská posádka, podařilo se ji oživit. Pacientku pak sanita převezla do ústeckého traumacentra,“ doplnil záchranář.

Tři nezletilé dívky utrpěly zranění od vážného po středně vážné.  „Odvezli jsme je na dětské oddělení do nemocnice v Ústí nad Labem. Vzhledem k jejich nízkému věku nebudeme specifikovat rozsah zranění,“ sdělil Voleník.

Dnes dopoledne ústecká nemocnice sdělila, že žena zemřela. Děti přežily.

„Všechny tři dívky jsou v dobrém zdravotním stavu, zůstávají ale v péči lékařů dětské kliniky ústecké Masarykovy nemocnice,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Událostí se dále zabývá policie.

Při bouřce zazněla jen jedna obrovská rána

„Ženy zasažené bleskem nebyly od nás z vesnice, byli to turisti,“ řekl Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, jejíž součástí je vesnice Vysoká Lípa, kde se neštěstí stalo.

„Úterní bouřka šla od západu, tedy od Lípy k Jetřichovicím. Bydlím na kopečku, takže jsem ji viděl a nebylo to nic neobvyklého. Úplně normální, běžná letní bouřka, žádná průtrž ani přívaláky. Opravdu nic velkého,“ popsal Kny s tím, že podle lidí z okolí při bouřce zazněla jediná obrovská rána.

V okolí Jetřichovic zasáhl blesk lidi už dříve. „Někdy před sedmi nebo osmi lety napadlo dva Němce, že si bouřku pořádně vychutnají nahoře na Mariině skále. Na vyhlídce si sedli na kovové schody a nějaká odnož blesku sjela na zábradlí a na zadku jim to vypálilo mřížku. To sem taky musel letět vrtulník,“ zavzpomínal starosta.

Autor: