V Děčíně se rozpadla koalice, zastupitelstvo odvolalo primátora i radu

  16:32
V Děčíně se kvůli opozicí dlouho kritizované rekonstrukci historické části Podmokel a neshodám mezi radními rozpadlo vedení města tvořené koalicí Náš Děčín, ČSSD a ANO. Zastupiteli byl odvolán i primátor města Jaroslav Hrouda (ANO). Převrat nastal také v ústecké čtvrti Střekov.

Zastupitelstvo Děčína odvolalo primátora Jaroslava Hroudu i radu města. (snímek z 26. 11. 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Po sporech na zastupitelstvu a mezi radními rezignovali neuvolněný náměstek Václav Němeček (ČSSD), radní pro sport Jakub Houška (Náš Děčín), Martin Weiss z ANO a radní Ondřej Smíšek (Náš Děčín).

Náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín) oznámil rozpad koalice a zastupitelé ho následně odvolali, stejně jako další čtyři radní včetně primátora města Jaroslava Hroudy (ANO). V zastupitelstvu o 27 členech měla koalice těsnou většinu 14 hlasů.

Město zřejmě povede dál pět odvolaných radních do té doby, než se politici dohodnou na nové koalici. V tuto chvíli se však o postupu radí právníci.

Exprimátor Hrouda přiznal, že koalice už se nebyla na ničem schopná domluvit. Vyjádření slíbil později.

„My (Náš Děčín) jsme šli na jednání zastupitelstva s tím, že se na sociálních sítích spekulovalo o odvolání primátora, ale my jsme se ničeho neúčastnili,“ prohlásil Raška.

„Já nejsem spokojen s prací pana náměstka Rašky, neplnil své povinnosti při kontrole rekonstrukce Podmokel. Ale výtek je víc,“ řekl Václav Němeček.

Převrat nastal i v ústecké čtvrti Střekov

Také v ústecké čtvrti Střekov zastupitelé v tajném hlasování odvolali starostu Petra Vinše (Za lepší Střekov). Podle ČTK pro jeho odchod hlasovalo 10 z 15 zastupitelů, pro setrvání byli zřejmě tři. Vinšovy pravomoci převezme 1. místostarosta Pavel Peterka (ANO).

„Odůvodňovali to řadou drobných i větších pochybení, třeba že jsem si koupil koloběžku a tancoval na internetu,“ řekl Vinš s tím, že mu zastupitelé vytkli také to, že s některými nekomunikoval.

Proti tajnému hlasování byla třeba Věra Nechybová (UFO), která je současně náměstkyní primátora na ústeckém magistrátu.

„Pro mě to bylo překvapením, protože bod programu jednání byla úsporná opatření 2020 - 2022 a do tohoto bodu se vsunulo v podstatě odvolání pana starosty,“ uvedla Nechybová.

Dodala, že ti, kteří navrhovali úsporná opatření, zmínili, že se uspoří plat starosty. Ona sama prý neví, proč byl Vinš odvolán a proč ztratil důvěru.