Ze zámku zmizely vzácné knihy. Kurátor najednou tvrdí, že je má restaurátorka

  16:34
Deset vzácných knih v hodnotě 200 tisíc korun ze sbírky rodu Thunů na děčínském zámku je neznámo kde. Svazky byly součástí kolekce 4 750 knih, které na zámek v minulosti vlastněný Thuny zapůjčilo Národní muzeum. Bývalý kurátor najednou začal tvrdit, že je má restaurátorka. Policii to ale neřekl.

Miroslava Poskočilová, ředitelka děčínského zámku, u prázdné knihovny, kde knihy Thunů byly ve dvou řadách. | foto: Andrea Angermannová, MF DNES

Že deset knih chybí, zjistili pracovníci muzea při kontrole 14. a 15. února loňského roku. Následně celou zápůjčku děčínskému zámku odebrali a nechali ji raději převézt do depozitáře v Terezíně.

Dění nabralo spád v poslední době. Vedení zámku svolalo tiskovou konferenci, která přitom vyzněla zvláštně. Ředitelka zámku Miroslava Poskočilová a Narcis Tomášek, právník děčínské radnice a zámku, který patří městu, ujišťovali, že už vědí, kde ztracené knihy jsou, ač je stále nemají.

Podle ředitelky v pondělí bývalý kurátor zámku František Šuman sdělil Národnímu muzeu, že knihy jsou u nejmenované restaurátorky.

„Nevíme, v jakém jsou stavu, zatím je v restaurátorské dílně nikdo neviděl. Ale paní restaurátorka potvrdila, že tam jsou,“ sdělila Poskočilová. Jméno oné dílny však neřekla.

Bývalý pracovník zámku František Šuman byl přitom v případu krádeže knih už vyslýchán policií a té nic o restaurování neřekl. Policie tedy pořád pracuje na případu krádeže.

Děčínský zámek musí víc žít, aby se lidé vraceli, říká nová ředitelka

Ústní informaci o nálezu knih má i Národní muzeum. „Na straně Národního muzea není právní iniciativa k ověřování této informace. Ta je na straně děčínského zámku, který měl knihy vypůjčené,“ reagovala včera mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

„Předpokládáme, že nyní bude následovat oficiální uzavření celé kauzy standardním způsobem, kdy muzeum obdrží od zámku písemné sdělení, že pohřešované knihy zámek opět drží ve svém objektu, a vyzve nás, abychom společně ověřili totožnost knih,“ míní Kvapilová.

Půjde-li o pohřešované knihy, muzeum je na základě protokolu o předání zařadí do thunovské knihovny. „Tak bude řádně ukončena výpůjční smlouva,“ sdělila Kvapilová.

Došlo k porušení smlouvy o výpůjčce, zní z Národního muzea

Podle ní ale zámek porušil smlouvu o výpůjčce. „Pokud se potvrdí, že se tak stalo, tak to bylo proti ujednáním výpůjční smlouvy, protože by fyzické předání knih pracovníkem zámku třetí osobě muselo být provedeno se souhlasem Národního muzea. A souhlas s přemístěním knih zaměstnancem zámku muzeum nevydalo,“ upozornila mluvčí muzea.

Podle ředitelky Poskočilové došlo k hrubému porušení pracovní kázně. „Je otázkou, zda knihy v dílně ležely celé čtyři roky, což je podle mne nestandardní doba jakéhokoli restaurátorského zásahu. Také je s podivem, že si na to nikdo nevzpomenul. Pan Šuman byl účastníkem trestního řízení, byl loni vyslýchán a policii tyto skutečnosti neuvedl,“ divila se ředitelka zámku.

K pochybením nedošlo. Děčín se omluvil bývalé ředitelce zámku za nařčení

V tuto chvíli všechny poznatky stále vyhodnocuje policie. „Vzhledem k tomu, že případ kriminalisté nadále prověřují, nemůžeme bližší informace z průběhu prověřování nyní zveřejnit, aby nebyl ohrožen nebo zmařen účel trestního řízení, které je ze zákona neveřejné,“ sdělila severočeská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Národní muzeum mezitím od zámku požadovalo uhradit škodu 200 tisíc korun a vedení děčínského zámku se chystalo na soudní spor o náhradu.

„Ještě zvážíme, jestli bude podán podnět k trestnímu stíhání nebo nikoli. Osobně si myslím, že kauza by měla skončit nalezením knih,“ konstatoval právník Tomášek, který zámek zastupuje.

„Byli bychom rádi, kdyby se knihy vrátily co nejdříve,“ dodala Poskočilová, která zámek vede od července 2019.