Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

  13:24
Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje Českého učení technického. Během sobotního dopoledne místo prohlédl statik a podle něj další zřícení nehrozí. V pondělí se sejde na magistrátu krizový štáb a situaci začne řešit.

„Slyšeli jsme zvuk, jako když se sesune sníh ze střechy. Koukli jsme se z okna a viděli, že chybí plot. Následně jsme to nahlásili na recepci a zhruba po dvou hodinách nám řekli, že se musíme vystěhovat,“ popsal situaci Richard Mysliveček, jeden ze studentů, kteří na koleji při v pátek večer byl.

Fotogalerie

„Dneska kolem desáté nám volali, že je všechno v pořádku a můžeme se vrátit zase zpátky,“ doplnil jeho kolega Ondřej Ludvík.

K sesuvu došlo okolo půl deváté večer. Padající kameny zastavilo oplocení vinice ležící pod kolejemi. Děčínští strážníci okamžitě uzavřeli kvůli bezpečnosti přilehlou ulici U Plovárny, v sobotu dopoledne ji po poradě se statikem zase otevřeli. Podle děčínského primátora Jaroslava Hroudy (ANO) ke kraji vozovky, který přiléhá ke zdi vinice, nechá město umístit betonové zátarasy.

„Je to kvůli tomu, aby tu neparkovala auta. Z mého laického pohledu se zdá se, že možná založení opěrky z kamenů bylo nedostatečné. Mám zkušenosti, že se dělají mnohem masivnější na ten tlak. Možná došlo k poddimenzování stavby. Ale je možné, že na tom mělo velký vliv i počasí, střídání tepla a zimy, letošní sucho a tak dále. Podstatné je, že se nikomu nic nestalo a nikdo není ohrožen,“ řekl Hrouda, který vede stavební firmu.