Sochy vyprávějící pověst za války zmizely, Děčín je chce na kašnu vrátit

  16:16
V Děčíně hledají umělce, který dodělá ztracené sochy na kašnu z roku 1907. Bude mít při tvorbě bájných postav i vcelku volné pole působnosti, protože předloha pro ně už neexistuje.

Takto kašna kdysi vypadala. | foto: archiv města Děčín

Děčínský magistrát se rozhodl zaplatit rekonstrukci chátrající památkově chráněné kašny na Masarykově náměstí. Práce jsou rozděleny do tří etap, první z nich se věnuje stabilizaci schodiště a vany.

„Vybuduje se železobetonová deska, na kterou se opět uloží původní kamenné schody a zároveň dojde ke kompletnímu utěsnění a hydroizolaci vany. Byla už popraskaná, schodiště nestabilní,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Brčák (ODS).

Náklady na první část obnovy jsou 4,1 milionu korun bez DPH, necelý milion korun z této sumy pomůže uhradit dotace. Ve druhé etapě mají restaurátoři pracovat na vápencovém dříku s horní mísou a také žulovém bazénu, který bude kompletně očištěn a následně zaizolován.

„Tyto práce by měly být zahájeny příští rok, až to dovolí klimatické podmínky. Vyjdou zhruba na dva miliony korun a město Děčín bude opět žádat o dotaci z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje,“ poznamenala mluvčí města Romana Silvarová.

Ve třetí etapě se pak počítá s návratem soch na kašnu, která byla vytvořena z bílého salcburského mramoru. Bronzové sochy, které ztvárňovaly pověst o vysvobození dcery dřevorubce zakleté do pramene v Loubské rokli, byly ve válečném roce 1943 zrekvírovány.

„Dnes už se bohužel nedají vyrobit přesné repliky, jelikož není k dispozici žádná původní dokumentace. Proto město přistoupilo k vyhlášení architektonické soutěže na doplnění soch. Podmínkou památkářů a komise je, aby sochy odpovídaly velikostně a proporčně, ale není určeno, z jakého materiálu by měly být. Toto celé vybere určená porota,“ vysvětlil náměstek Brčák s tím, že kašna musí po opravě sochy „unést“.

Zároveň chce děčínský magistrát jinou orientaci soch, mají mířit směrem k centru města. V minulosti bylo přitom natočení čelní strany kašny jiné - jedna ze skulptur, žehnající víla, stála čelem ke dnešní Myslbekově ulici, čímž měla vítat návštěvníky města, kteří z této ulice přicházeli.

Vítězný projekt bude vybírat komise složená z architektů, zástupců města a sochařky. Následně se k celé záležitosti musí vyjádřit památkáři.

Na kolik by mělo vytvoření soch vyjít a kdy by k opravě a znovuodhalení kašny mohlo dojít, bude podle Silvarové jasné až po skončení soutěže.