Pohádková kašna v Děčíně bude opět krásná, po letech ji obohatí i sochy

  7:08
Práce na zkrášlení Pohádkové kašny z roku 1907 na Masarykově náměstí v Děčíně pokračují. Ještě tento měsíc by měla odstartovat druhá etapa rekonstrukce, týkat by se měla obnovy samotné kašny. Do finále míří také výtvarná soutěž o návrh nové sochařské výzdoby.

Pohádková kašna z roku 1907 v Děčíně se postupně opravuje. Brzy by měla odstartovat druhá fáze, která se bude týkat obnovy samotné kašny. Jako poslední by měla na vodní prvek přibýt nová sochařská výzdoba. | foto: archiv města Děčín

„Vápenec středového sloupu se rozpadá, dojde proto k jeho zajištění, aby se prodloužila soudržnost zbylých pevných partií, především těch ve vodě. Dojde k revizi vrchní mísy a ke zpevnění trhlin. Výtokové kovové doplňky čeká ošetření, aby byly plně funkční,“ uvedl mluvčí města Luděk Stínil.

Nádrž kašny protéká, hlavním úkolem restaurování proto bude izolovat ji proti průtoku a průsaku. „Vzhledem ke stáří izolace z roku 1907 bude původní izolace vyjmuta a zhotovena nová izolující vana vyzdívkou v přírodním minerálním materiálu, podobném tomu původnímu,“ doplnil Stínil.

Práce by měly trvat do konce roku, náklady jsou vyčísleny na necelých 1,7 milionu korun bez DPH. Městu by část z nich mohla pomoci uhradit dotace z krajského Programu na záchranu a obnovu kulturních památek.

Podle Stínila se kolem kašny stejně jako při první etapě postaví z bezpečnostních důvodů oplocení, mělo by to však být v menším rozsahu.

Pohádková kašna z roku 1907 v Děčíně se postupně opravuje. Brzy by měla odstartovat druhá fáze, která se bude týkat obnovy samotné kašny. Jako poslední by měla na vodní prvek přibýt nová sochařská výzdoba.

„Během první části rekonstrukce došlo ke statickému zajištění kašny kvůli otřesům z dopravy. Náklady byly necelých 4,2 milionu korun bez DPH, krajská dotace na obnovu kulturních památek činila 958 tisíc korun,“ vysvětlil Stínil.

Současně s opravami probíhá loni vyhlášená dvoufázová výtvarná soutěž o návrh nové sochařské výzdoby Pohádkové kašny, která je vyrobená z bílého salcburského mramoru.

Původní bronzové sochy, jež ztvárňovaly pověst o vysvobození dcery dřevorubce zakleté do pramene v Loubské rokli, byly ve válečném roce 1943 zrekvírovány. Instalace nových soch by tak měla celou rekonstrukci kašny završit.

„Soutěž byla vyhlášena ve dvou kategoriích: Návrh replik a Volná tvorba. Návrhy bylo třeba předložit do 30. ledna. Poté se sešla porota, která je posoudila a vybrala šest návrhů, které postoupí do druhé fáze soutěže, kdy porota vybere ten vítězný. Památkáři a porota mají u volné tvorby podmínku, aby sochy odpovídaly reálným postavám, které jsou inspirovány pověstí o Loubské víle,“ zmínil Stínil.

Na kolik by mělo vytvoření soch vyjít a kdy by mohly být opravy dokončeny a kašna znovu odhalena, bude jasné až po skončení soutěže.

Autor: