Trest za vlastnictví. Vyšší daň z nemovitosti města nevítají, sepsala výzvu

  15:26
V řadě měst Ústeckého kraje panuje nespokojenost kvůli zvýšení daně z nemovitosti, jak ho v konsolidačním balíčku schválila Sněmovna. A to i přesto, že by radnice navýšením mohly získat více peněz do rozpočtů, protože jim má zůstat 100 procent vybraných peněz. Balíček, který nyní míří k podpisu prezidentovi, sazbu navýší zákonem.

Daň z nemovitosti se má podle balíčku zvýšit v průměru o 1,8násobek. „Nejsme spokojeni se zvýšením daně z nemovitostí, protože to je prakticky trest za vlastnictví,“ říká Romana Macová, tisková mluvčí Ústí nad Labem.

Ve stejném duchu reaguje i mluvčí Litoměřic. „Vedení města vládní návrh na zvýšení daně z nemovitosti nevítá,“ tlumočí Michaela Rozsypalová. Negativně hodnotí navýšení také v Lounech. „Vedení města zastává postoj, že vláda na občany přenáší čím dál větší zátěž,“ píše lounský mluvčí Marcel Mihalik.

Řadu námitek má také starosta Lovosic Vojtěch Krejčí. „Bohužel i přes výrazné navýšení příjmu daně z nemovitosti do městského rozpočtu je samosprávám v rámci konsolidačního balíčku výrazným způsobem ponížen příspěvek na výkon státní správy a krácen příjem z DPH i příjem z daně příjmu fyzických a právnických osob. Celkově konsolidační balíček městům v rozpočtu spíše finančně ubere. Navýšení příjmu daně z nemovitosti tak z našeho pohledu pouze kompenzuje snížení celé řady příjmů,“ popisuje.

Někteří představitelé měst v Ústeckém kraji své nesouhlasné stanovisko vyjádřili ve výzvě adresované prezidentovi, Parlamentu a vládě. „Ústí nad Labem se připojilo k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům naší republiky. Výzvu podepsalo 19 představitelů z krajských a dalších statutárních měst,“ podotýká Macová s tím, že ji podepsal i ústecký primátor Petr Nedvědický.

Navýšení jen pro průmysl

V Roudnici nad Labem je od roku 2008 místní koeficient daně z nemovitosti stanoven na hodnotu 2. „Zastupitelé jeho zvýšení letos zvažovali. Vzhledem k navýšení daně ze strany státu k němu však nepřistoupíme,“ uvádí roudnický mluvčí Jan Vancl.

Zvyšovat koeficient se nechystají ani v Lounech nebo v Litoměřicích. „Už nyní je v Litoměřicích místní koeficient nastavený na kategorii 2. Jeho zvýšení se v současné době nepřipravuje,“ uvádí Rozsypalová.

K žádné změně nepřistoupili ani v Děčíně. „Statutární město Děčín pro rok 2024 nevydalo obecně závaznou vyhlášku, kterou by došlo ke změně výše daně z nemovitých věcí. V současné době není zaveden žádný místní koeficient, kterým by se navyšovala tato daň,“ podotýká mluvčí Luděk Stínil.

K částečnému navýšení přistoupí v Lovosicích. „Pouze však pro lokality, které jsou v rámci územního plánu města definovány jako lokality pro průmyslovou výrobu a skladování. Místní koeficient pro ostatní části města navyšován nebude,“ říká Krejčí.

Ať máme na chodníky. Města v kraji hromadně zvedají daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti v případě bytu o velikosti 70 metrů čtverečních vyjde v Lovosicích na 950 korun. Za byt o stejné výměře lidé v Děčíně zaplatí 602 korun. „V Litoměřicích bude při současném koeficientu daň za byt o této výměře činit 672 korun,“ uvádí Michaela Rozsypalová.

Také v Chomutově zůstává koeficient pro daň z nemovitosti stejný. „Koeficient 3,5 platí pro nemovitosti sloužící k bydlení. Sedmdesátimetrový byt vychází v Chomutově na 1 200 korun, ale jen v tomto roce. Od příštího roku stát zdanění nemovitostí zvedá, viz konsolidační balíček, který však ještě není doschválen,“ popisuje situaci ve městě chomutovská mluvčí Marie Heřmanová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura při představování vládního zvyšování a snižování daní: