Blízko sochy pohraničníka bude stát pomník lidem, kteří utíkali za svobodou

  15:34
Památník cest za svobodou věnovaný všem lidem, kteří v době komunistického režimu uprchli přes hranice, nebo se o to alespoň pokusili, chtějí na Cínovci vybudovat manželé Anna a Vladimír Šavlovi. Stát by měl na dohled kontroverzní sochy pohraničníka se psem, kterou nedávno odhalil Klub českého pohraničí.

„Je to památník, který má uctít všechny lidi, kteří šli za svobodou a kteří zůstali duchem svobodní, ať už to přežili a odešli, nebo bohužel na hranicích zemřeli. Chceme vzdát hold jejich svobodné duši,“ sdělila Anna Šavel.

Kvůli zbudování památníku chtějí manželé spolu s kamarádem Radovanem Gaudynem založit spolek, jehož prostřednictvím budou aktivity koordinovat a také plánují založit transparentní účet.

„Chceme dát příležitost všem, aby se na tom mohli podílet a aby byl pomník tak trochu každého, kdo si váží svobody,“ řekli k tomu dnes manželé, když na Cínovci spolu s Gaudynem svůj záměr představovali.

Na podobu památníku chtějí vypsat architektonickou soutěž. „Aby to mělo i uměleckou hodnotu,“ vysvětlila Šavel s tím, že zatím neví kolik peněz bude vybudování památníku stát. „To bude záležet i na tom, kolik peněz se ve sbírce vybere. Nicméně bychom byli rádi, kdyby to bylo něco vkusného a decentního,“ doplnila.

Nový památník chtějí v Krušných horách poblíž hranic s Německem vybudovat v příštím roce, stát by měl na pozemcích nedaleko kontroverzní sochy pohraničníka se psem. 

„Máme tu pozemky, které jsme si koupili s tím, že si tu jednou postavíme dům. Přímo z nich je výhled na pohraničníka. Proto jsme se rozhodli, že část pozemku věnujeme podpoře demokracie,“ vysvětlila Anna Šavel.

Pohraničníka někdo polil barvou

Kontroverzní sochu pohraničníka se psem v životní velikosti, která má připomínat dílo akademického sochaře Jana Hány s názvem Na stráži míru, jež oslavuje ochránce československých hranic, vztyčil na Cínovci na konci září Klub českého pohraničí.

Akce se zúčastnilo několik desítek příznivců spolku, ale i jejich odpůrců a na místě panovala vypjatá atmosféra. Odpůrci totalitního režimu skandovali hesla jako „vrazi“ a „hanba vám“ a upozorňovali na nejméně 282 lidí zabitých na hranicích při útěku z tehdejšího Československa. Vášně mezi oběma tábory musela na místě krotit policie.

Jen pouhý týden po slavnostním odhalení pak sochu pohraničníka někdo poškodil. Dosud neznámý vandal ji polil červenou barvou a nyní mu hrozí až roční vězení za trestný čin poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají.

„Chceme poděkovat Klubu českého pohraničí, protože pro demokracii a svobodu teď udělali asi nejvíc. Vyburcovali občanskou společnost k tomu, aby se postavila za svobodu a začala pro ni skutečně něco dělat,“ dodala Šavel.

Autor: