Blízko sochy pohraničníka bude stát pomník lidem, kteří utíkali za svobodou

  15:34
Památník cest za svobodou věnovaný všem lidem, kteří v době komunistického režimu uprchli přes hranice, nebo se o to alespoň pokusili, chtějí na Cínovci vybudovat manželé Anna a Vladimír Šavlovi. Stát by měl na dohled kontroverzní sochy pohraničníka se psem, kterou nedávno odhalil Klub českého pohraničí.

„Je to památník, který má uctít všechny lidi, kteří šli za svobodou a kteří zůstali duchem svobodní, ať už to přežili a odešli, nebo bohužel na hranicích zemřeli. Chceme vzdát hold jejich svobodné duši,“ sdělila Anna Šavel.

Kvůli zbudování památníku chtějí manželé spolu s kamarádem Radovanem Gaudynem založit spolek, jehož prostřednictvím budou aktivity koordinovat a také plánují založit transparentní účet.

„Chceme dát příležitost všem, aby se na tom mohli podílet a aby byl pomník tak trochu každého, kdo si váží svobody,“ řekli k tomu dnes manželé, když na Cínovci spolu s Gaudynem svůj záměr představovali.

Na podobu památníku chtějí vypsat architektonickou soutěž. „Aby to mělo i uměleckou hodnotu,“ vysvětlila Šavel s tím, že zatím neví kolik peněz bude vybudování památníku stát. „To bude záležet i na tom, kolik peněz se ve sbírce vybere. Nicméně bychom byli rádi, kdyby to bylo něco vkusného a decentního,“ doplnila.

Nový památník chtějí v Krušných horách poblíž hranic s Německem vybudovat v příštím roce, stát by měl na pozemcích nedaleko kontroverzní sochy pohraničníka se psem. 

„Máme tu pozemky, které jsme si koupili s tím, že si tu jednou postavíme dům. Přímo z nich je výhled na pohraničníka. Proto jsme se rozhodli, že část pozemku věnujeme podpoře demokracie,“ vysvětlila Anna Šavel.

Pohraničníka někdo polil barvou

Kontroverzní sochu pohraničníka se psem v životní velikosti, která má připomínat dílo akademického sochaře Jana Hány s názvem Na stráži míru, jež oslavuje ochránce československých hranic, vztyčil na Cínovci na konci září Klub českého pohraničí.

Akce se zúčastnilo několik desítek příznivců spolku, ale i jejich odpůrců a na místě panovala vypjatá atmosféra. Odpůrci totalitního režimu skandovali hesla jako „vrazi“ a „hanba vám“ a upozorňovali na nejméně 282 lidí zabitých na hranicích při útěku z tehdejšího Československa. Vášně mezi oběma tábory musela na místě krotit policie.

4. října 2021

Jen pouhý týden po slavnostním odhalení pak sochu pohraničníka někdo poškodil. Dosud neznámý vandal ji polil červenou barvou a nyní mu hrozí až roční vězení za trestný čin poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají.

„Chceme poděkovat Klubu českého pohraničí, protože pro demokracii a svobodu teď udělali asi nejvíc. Vyburcovali občanskou společnost k tomu, aby se postavila za svobodu a začala pro ni skutečně něco dělat,“ dodala Šavel.

Autor: