iDNES.cz

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

  10:58
S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské, musejí počítat pacienti ze Šluknovského výběžku. Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje je překládá, když je převáží do nemocnice v Děčíně či Ústí.

K překládání pacientů dochází kvůli tomu, aby sanitka při cestě do vzdálenější nemocnice při náhlé události ve svém rajonu nechyběla. Problém ve Výběžku má vyřešit posílení výjezdových skupin. | foto: B. Černý

Trvá to už nějakou dobu a starostům z okolí dochází trpělivost. Překládání pacienta na takovém veřejném místě se jim zdá nedůstojné a chtějí změnu. Jako první o věci informoval Český rozhlas

„Navrhovali jsme, že pokud už to musí být, poskytli bychom pozemek, na němž by se mohl postavit alespoň nějaký přístřešek, aby k překládání pacientů nedocházelo na veřejnosti,“ říká starosta Chřibské Jan Machač (nez.).

Podle jeho slov na situaci dlouhodobě poukazují občané města a jízdy sanitek na benzinku už berou s nadsázkou téměř jako pravidelnou dopravní linku.

Starostové se už obrátili na kraj s prosbou, zda by uvažoval o vybudování nějakého důstojnějšího místa.

Mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková se však vyjádřila, že v případě nutnosti se pacienti překládají běžně, nejde o žádnou novinku a změna se nechystá.

„Naopak, budovat jedno stanoviště se jeví jako nesystémové, neboť k případnému přeložení v případě nutnosti a ve prospěch pacienta může dojít kdekoli, bez povinnosti zajíždět na jedno konkrétní místo. Což by v určitých případech mohlo být spíše zdržení,“ uvedla Fraňková.

Transport se zastávkou považuje záchranka za běžný

Stejně tak záchranka způsob transportu se zastávkou na přeložení pacienta považuje za běžný. „Na překládání pacientů není nic neobvyklého,“ souhlasí mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Tímto způsobem se řeší podle jeho slov situace, kdy je pacienta nutné převézt z Výběžku do nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem či České Lípy a sanitka se musí co nejrychleji vrátit na základnu, aby byla k dispozici pro další případy.

„A samozřejmě se nepřekládá každý pacient, ale pouze ti, kteří jsou směrováni na odborná zdravotnická pracoviště,“ upozorňuje Voleník.

Jako řešení proto kraj vidí spíš posílení počtu výjezdových skupin na Šluknovsku tak, aby tam při cestě do vzdálené nemocnice sanitka v případě potřeby nechyběla. „Kraj to připravuje,“ sdělila Fraňková. Konkrétní termín ale neuvedla.

Ve Šluknovském výběžku operují čtyři sanitky

V současnosti má záchranka ve Šluknovském výběžku dvě výjezdová stanoviště, v Rumburku a ve Velkém Šenově. Celkem tu operují čtyři sanitky, tři rychlé záchranky a jedna lékařská posádka. V případě potřeby pak pomáhá ještě záchranářská posádka z České Kamenice.

„Pacienty vozíme vždy do spádového zdravotnického zařízení, samozřejmě záleží na domluvě s nemocnicí, jestli nám pacienta přijmou, či nepřijmou,“ přibližuje Voleník. Například ženy s gynekologickými problémy, které musejí být hospitalizovány, tak v některých případech sanitka veze i do České Lípy.

V sousedním Libereckém kraji překládání pacientů ze sanitky do sanitky vůbec nepraktikují.

„Zatím jsme tady k překládání pacientů nemuseli přistoupit. Posádky máme standardně pokryté tak, abychom pacienty do spádové nemocnice vezli jednou posádkou,“ uvedl mluvčí tamní záchranky Michael Georgiev.

Zdravotníci překládají pacienty ze sanitky do sanitky na pumpě na výpadovce z Chřibské.

Zdravotníci překládají pacienty ze sanitky do sanitky na pumpě na výpadovce z Chřibské.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek