Zoopark otevře medúzárium, kulatá akvária museli vyrobit až v Japonsku

  8:36
Chomutovský zoopark chystá novou atraktivní expozici – medúzárium. Nový pavilon se pro návštěvníky má otevřít v prosinci a má se stát největším lákadlem zimy, která bývá návštěvnicky slabší.

Akvárií bude celkem osm, to největší má na délku tři metry, a vyrobena byla v Japonsku. | foto: Zoopark Chomutov

Akvária s medúzami budou umístěna v bývalém pavilonu nočních živočichů, který kvůli tomu prochází přestavbou. Zoopark se inspiroval ve Francii a Loro parku na Tenerife, který patří k největším zoologickým zahradám na světě.

„Dáváme si záležet i na atmosféře celé expozice, medúzárium bude potemnělé a akvária barevně podsvícená,“ popsala budoucí podobu ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Akvárií bude celkem osm, to největší má na délku tři metry, a vyrobena byla v Japonsku.

„Jsou vyrobená z akrylu a na tak velké akvárium by se v Čechách nenašla dostatečně velká pec,“ uvedl Adam Krampera ze společnosti, která zooparku akvária dodala.

Všechna akvária budou kulatá. „Medúzy neumí dobře plavat, i v mořích a oceánech se nechávají unášet proudem. Podobně to bude v našich akváriích, kde bude voda cirkulovat. Kdyby byla hranatá, medúzy by se zasekly v rohu,“ vysvětlila Fryčová.

Návštěvníci budou moci obdivovat medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři. Chovatelé mají v plánu pořídit například „kouzelné“ měsíční medúzy, aktivní medúzy pojmenované cannonball nebo majestátní blue blubber, které svým tvarem připomínají hřívu lva.

Autor: