iDNES.cz

Chomutov se chystá znovu vykupovat byty. Už má připravené miliony

  7:16
Chomutovský magistrát začne od majitelů podruhé vykupovat byty. Zařadí je do kategorie sociálního bydlení a nabídne je samoživitelkám, seniorům, rodinám s dětmi či mladistvým, kteří opustili dětský domov. Chce tak pomoci lidem v nelehké životní situaci a zároveň zamezit obchodu s chudobou.
Panelák bez nové fasády je dnes už spíše výjimkou než pravidlem.

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„K systémovému výkupu bytů od jednotlivých vlastníků přistoupil Chomutov jako první město v zemi už na jaře roku 2019. Díky dotačním prostředkům vykoupil 14 bytových jednotek za necelých 7,7 milionu korun, převážně v sídlištních lokalitách zatížených negativními jevy obchodu s chudobou,“ uvedla mluvčí Chomutova Veronika Říhová.

Letos chce podle ní město spustit druhou vlnu výkupů. Využije k tomu dotaci ve výši téměř šest milionů korun prostřednictvím Integrované územní investice Ústecko-chomutovské aglomerace, z městské pokladny na to půjde dalších zhruba 640 tisíc.

Nemovitost nesmí být zatížena žádným dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s výjimkou sídliště Kamenná a okolí okresního soudu

Veronika Říhovámluvčí Chomutova

„Náš nápad s výkupem jednotlivých bytů pozitivně hodnotili odborníci, ostatním městům jsme dáváni za vzor. Jsem tedy rád, že i v současné ekonomicky složité době máme možnost získat dotaci na pokračování v úspěšném projektu,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda (Nový sever).

Město může vykoupit pouze byty v osobním vlastnictví, které jsou ihned obyvatelné. Součástí prodávané bytové jednotky tedy musí být základní vybavení, jako je kuchyňská linka s varnou deskou a troubou, toaleta, sprcha nebo vana, umyvadlo.

„Nemovitost nesmí být zatížena žádným dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s výjimkou sídliště Kamenná a okolí okresního soudu, protože v těchto sociálně vyloučených lokalitách není možné podle dotačních pravidel výkup uskutečnit. Kupní cena za nemovitost bude stanovena podle obvyklé kupní ceny v místě a čase prodeje, nejvýše však za cenu znaleckého posudku,“ upozornila Říhová.

Kontrola nad bytovým fondem

Vykoupené byty následně přejdou do správy města a budou nabídnuty novým nájemníkům. Ti pak musí především pravidelně platit nájem a dodržovat pravidla stanovená nájemní smlouvou.

„I nadále se primárně chceme zaměřovat na matky samoživitelky, seniory a mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc (Nový sever).

„Postupným výkupem bytů chce Chomutov získat pod kontrolu větší část bytového fondu v oblastech zatížených spekulanty s nemovitostmi a částečně tak vrátit ztracený komfort bydlení dlouholetým vlastníkům a nájemníkům,“ dodala Říhová.

Nájemníci jsou podle ní v sociálních bytech spokojeni.

„V porovnání s tržními nájemními byty mají nižší náklady na bydlení a v případě dodržování pravidel jistotu trvalého bydlení, navíc s podporou sociálních pracovnic. Spokojeni jsou také vlastníci ostatních bytů v domech, ve kterých byly pořízeny sociální byty – oproti většině soukromých pronajímatelů mohou s městem kdykoliv komunikovat a řešit nastalé skutečnosti, město vždy hradí poplatky do fondu oprav,“ popsala mluvčí Chomutova.

Za první čtyři byty zaplatilo město v roce 2019 přes 2,2 milionu korun, i zde část nákladů pokryla dotace. Nacházely se v lokalitách na Písečné a na Březenecké. Město mohlo vybírat zhruba ze 30 nabídek. K Chomutovu se v létě téhož roku připojil s výkupem bytů také Most. Stejně jako Chomutov odkoupil čtyři byty.

zpět na článek