iDNES.cz

Viní ho z objednání útoku na auto náměstka. Ušili to na mě, hájí se politik

  16:12
Okresní soud v Chomutově po čase opět řešil čtyři roky starou žhářskou kauzu, při které shořel vůz chomutovského náměstka primátora Davida Dindy (Nový Sever). Vůbec poprvé vypovídal Matěj Drbohlav, jenž si podle obžaloby čin objednal. Vinu odmítl a vše označil za spiknutí proti své osobě.

ilustrační snímek | foto: HZS Zlínského kraje

Auto podle obžaloby podpálil Petr Jabůrek, Drbohlavův zaměstnanec. Drbohlav v roce 2018 dělal manažera hnutí PRO Zdraví a sport, tehdy nové hnutí se snažilo dostat do městského zastupitelstva a podle Drbohlava kritizovalo předražené zakázky městské společnosti.

Kauzu řeší soud od února loňského roku. Drbohlav se z předchozích jednání vždy omluvil. Nyní obžalobu odmítl s tím, že jde o komplot některých politiků, kteří se ho chtěli zbavit, a chomutovské policie.

„S panem Jabůrkem jsem řešil hlavně pracovní věci, je to také kamarád,“ vysvětloval svůj vztah s druhým obžalovaným, který v současné době sedí ve vězení. „S panem Dindou se znám, tykáme si. Jaké bych měl mít ambice to udělat?“ položil řečnickou otázku před soudem.

Případ se stal 25. září 2018 v nočních hodinách, necelých čtrnáct ní před komunálními volbami. Podle obžaloby měl Drbohlav Jabůrkovi osobně ukázat místo bydliště Dindy. Útočník pak nejdříve zapálil pneumatiku vozu, ale oheň se dál nerozšířil. Podle obžaloby se proto žhář na místo později vrátil, rozbil okénko zadních dveří vozu a vhodil dovnitř hořící předmět, plameny se pak rozšířily uvnitř vozu.

Drbohlav tvrdí, že kauzu na něj „ušili“ policisté a zmínil propojení politiky a policie v Chomutově. Jabůrka policisté zatkli po automobilové honičce den před volbami, kdy jim nejdříve ujel, později ho dopadli. Po Drbohlavovi šli také, ten jim ale zmizel a několik dní se ukrýval na neznámém místě. Soudu to vysvětloval tak, že měl strach o svůj život. Na polici přišel vypovídat se svým obhájcem až po komunálních volbách.

Tehdejší události zahýbaly i komunálními volbami v Chomutově. Hnutí PRO Zdraví a Sport, které se do zastupitelstva nedostalo, výsledky napadlo u krajského soudu s tvrzením, že policejní zátah na Drbohlava den před volbami, hnutí poškodil a označilo to za politickou objednávku. Ještě před rozhodnutím soudu ale hnutí svoji stížnost stáhlo.

zpět na článek