Zničená socha se roky válí u křoví, nad nabídnutou tisícovkou za ni město váhá

  15:16
Poškozenou keramickou sochu Květ, kterou v 80. letech 20. století vytvořili Štěpán a Marie Kotrbovi a roky leží zapomenutá v areálu chomutovských technických služeb, chce získat syn autorské dvojice. Magistrátu za ni nabídl symbolickou tisícovku. Město však váhá, podle znalce má totiž mnohonásobně vyšší cenu.

Poškozené dílo už mnoho let leží v areálu chomutovských technických služeb. | foto: Štěpán Kotrba mladší

„Z díla jsou dnes trosky. Bylo neodborně sňato z původního místa a několik let leží na hromadě písku. Socha je značně poškozená. Vzhledem k tomu, že jsem se jako mladík na tvorbě díla spolupodílel, má pro mě emocionální hodnotu,“ řekl Štěpán Kotrba mladší.

Městská rada však jeho žádost loni v listopadu zamítla. Znalec totiž hodnotu poškozeného díla vyčíslil na více než 250 tisíc korun. Od městských úředníků se také dozvěděl, že se plánuje její oprava a že ve hře je i zpětné umístění do veřejného prostoru.

Kotrba se proti znalci, kterého město oslovilo, ohradil. „Není to odborník na restaurování exteriérové keramické plastiky. Není ani v evidenci restaurátorů ministerstva kultury,“ zmínil s tím, že dílo je nenávratně poškozeno.

Historický kříž už nemusí držet obruč, také socha Krista má opět nohy

„Potřebuje opravu pro přežití, ale nelze ho opravit a umístit do veřejného prostoru. Nelze totiž zaručit nepronikání vody do poškozených spár, poškozená je také statika díla. Celé to váží tunu a hrozí, že by se socha mohla zhroutit,“ upozornil Kotrba mladší.

Další osud díla projednávali na svém posledním zasedání chomutovští zastupitelé. Nic konkrétního však nevyřešili. Zazněl třeba názor, že prodej naráží na aktuální hodnotu díla a nejde ho prodat za navrhovanou symbolickou částku bez rizika trestního stíhání. Jeden ze zastupitelů upozornil na prokremelské názory Štěpána Kotrby mladšího.

Budou to řešit úředníci a právníci

Dílo by naopak prodal komunistický zastupitel Jaroslav Komínek. „Jde o umělecké dílo z dob socialismu. Doteď leží v technických službách, a pokud by se o to rodinný příslušník autorů nepřihlásil, leželo by tam dál,“ popsal politik.

Sochou se budou dál zabývat úředníci a právníci města Chomutov. „Připraví podklady a fotodokumentaci současného stavu, abychom žádost příště znovu projednali,“ uvedl primátor Marek Hrabáč (ANO).

Socha byla v minulosti součástí vodního prvku před kulturním domem KASS. Před lety byla v rámci úprav prostranství odvezena do areálu technických služeb.

„Je skutečně tristní, jak bylo s dílem naloženo. Je to letitá záležitost, tak patnáct až dvacet let. Ale žádné dokumenty, proč se to stalo zrovna takto, jsme k tomu dosud nedohledali,“ zmínil primátor.