Firma chce z plastů těžit olej. Zelený projekt, vzkazuje Chomutov odpůrcům

  7:28
Některým občanům a politikům z Chomutova se nelíbí záměr obchodní skupiny Adi. Ta chce ve městě vybudovat zařízení na zpracování plastů, z nichž chce pyrolýzou, při níž je plast zahříván o teplotě přes 400 stupňů Celsia, vyrábět průmyslový olej. Kvůli plánu vznikla i petice.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Divím se, jak ochotně vedení města přistoupilo na příběh, že chomutovská linka na zpracování odpadů je geniální vynález, který nebezpečné plasty zpracuje téměř bez škodlivých emisí. Záměr přitom neprošel posouzením vlivu na životní prostředí a odborníci z oboru upozorňují na rizika, která provozovna může mít – od zápachu až po nebezpečné škodliviny v ovzduší,“ popisuje Marian Bystroň z opozičního hnutí PRO Chomutov. Podle něj se linka nejspíš neliší od běžné spalovny.

Rada loni v dubnu pronajala firmě 0,6 hektaru pozemku v ulici Pražská v areálu bývalé skládky. Letos v září rada schválila pronájem dalších 20 hektarů. Firma tam chce vybudovat fotovoltaickou elektrárnu, která bude produkovat energii pro provoz linky.

„Zamýšlená spalovna má stát jen pár desítek metrů od rodinných domů a může mít významný vliv na životní prostředí, radní se lidí vůbec neptali,“ kritizuje zastupitel David Palán (PRO Chomutov), který inicioval také petici, která má již kolem 300 podpisů.

Vedení města nemá z nové technologie, kterou firma vyvinula, obavy. „Nejde o spalovnu, ale o zelený projekt, který nemá v rámci Evropy obdoby. V projektu vidím velkou příležitost pro Chomutov,“ říká primátor Marek Hrabáč (ANO).

Záměr budou posuzovat úředníci ministerstva pro životní prostředí, ti rozhodnou, zda musí firma projít procesem EIA, tedy posouzením vlivu na životní prostředí. Veřejnost může připomínky podávat do 6. října.

Autor: