Světový unikát má problém, Kamencové jezero kvůli suchu přichází o vodu

  7:08
Chlouba města Chomutova, unikátní Kamencové jezero, které je díky čisté vodě bohaté na sírany světovým unikátem a oblíbenou turistickou atrakcí, právě o tuto vodu přichází. Za několik měsíců jeho hladina poklesla o půl metru. Město už zjistilo, proč tomu tak je, a teď vymýšlí, jak problém vyřešit.

V dubnu 2018 měla hladina Kamencového jezera výšku 157 centimetrů, loni v listopadu už to bylo jen 102 centimetrů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Podle měření a z technických podkladů byl úbytek vody od dubna 2018 do loňského listopadu 55 cm, a to na základě měření výšky hladiny na kótě u mola,“ sdělila mluvčí města Denisa Špeilová.

V dubnu 2018 měla hladina výšku 157 centimetrů, loni v listopadu už to bylo jen 102 centimetrů. Magistrát proto objednal u Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka odborný posudek. Výsledek obdržel před několika týdny.

„Odborníci se shodují, že hlavní příčinou je přirozený odpar vody v létě a současně dlouhodobý nedostatek dešťových srážek a podzemních vod,“ přiblížil náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

Kamencové jezero nemá žádný přítok a je proto na objemu srážek zcela závislé.

Kamencové jezero v roce 2015:

Město už proto chystá úpravy v okolí rekreačního areálu, které by měly vodu do jezera vrátit. „V okolí nahradíme velká asfaltová parkoviště propustnými plochami, které vodu přirozeně pustí pod povrch,“ popsal Dinda.

„Revitalizace navíc počítá s řadou dalších opatření k ochraně vody a klimatu, jako jsou třeba zelené střechy na nově vzniklých objektech. První etapa by mohla začít už letos na podzim,“ dodal Dinda.

Odborníci doporučují i další dlouhodobý monitoring. Úbytek vody má totiž vliv i na její složení, jež je unikátní obsahem síranů, amonných iontů, železa, vápníku a dalších prvků.

Sezona na jezeře trvá od května do září. Loni areál navštívilo přes 95 tisíc lidí, šlo o jednodenní návštěvníky i rekreanty využívající služby tamního kempu. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec, kdy prošlo branami areálu přes 33 tisíc lidí.

Město areál převzalo do své správy od soukromé společnosti v roce 2016. Od té doby se snaží ho vylepšovat.

Zmizelo staré velké molo, které bylo kvůli havarijnímu stavu pro návštěvníky uzavřené, a nahradil ho plovoucí nástupce, který měří téměř sto metrů a spolu s bočními rameny tvoří menší bazény.

Kamencové jezero

  • Rozloha jezera je 16,3 hektaru, maximální hloubka 3,3 metru.
  • Vodní plocha vznikla po zatopení vydolovaného prostoru v období mezi roky 1813 a 1818. 
  • Voda v Kamencovém jezeře je svým složením unikátní nejen v Česku, ale i ve světě. Je obohacena o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a železo.

Magistrát si také nechal zpracovat architektonickou studii na celkovou proměnu a modernizaci areálu.

Ta počítá nejen s úpravou prostranství u hlavního vstupu, kde po zbouraném léta nevyužívaném hotelu vznikne nové Kamencové náměstí, ale úpravy čeká také druhý vstup u Otvické hráze.

V této části dojde letos také k odbahnění pláže. Zcela nový vstup pak vznikne u Aquasvěta. A krajinářští architekti navrhují také omladit stávající zeleň a vysázet nové stromy, především duby.