Jeďte na výlet jako handicapovaný, v Chomutově to umožní neobvyklá výstava

  12:26
Naplánovat cíl výletu, vybrat si oblečení a zabalit ho, koupit jízdenku, přejít přes silnici, vybrat suvenýr. Činnosti, které jsou pro zdravého člověka jednoduché, ale pro handicapovaného výzvou. S čím vším se musí vypořádat, ukazuje interaktivní výstava Lidé odvedle v galerii Lurago v chomutovské knihovně.

Chomutovská výstava zábavnou formou ukazuje, jak je pro handicapované lidi náročné připravit se na běžný výlet. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Podtitul výstavy zní Neobvyklý výlet do světa lidí s handicapem. Je určena hlavně pro žáky základních a středních škol, ale i pro širokou veřejnost.

Při nákupu jízdenek.

„Je zde sedm stanovišť, kde si návštěvníci vyzkouší různé činnosti. Simulují výpravu na skutečný výlet, a to od výběru cíle cesty, přípravy na cestu přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku až po zážitky z cest. To vše zábavnou formou. Cílem výstavy je ukázat zdravým lidem, jak se žije osobám se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Vyzkoušejí si také různé pomůcky, které handicapovaným lidem pomáhají běžné činnosti zvládat,“ popsala knihovnice Jana Hlavatá.

Výstava je rozdělena do několika etap věnovaných různým úkonům i jednotlivým zdravotním znevýhodněním. Návštěvníci si zde osobně vyzkouší, jak se musí handicapovaní lidé – dospělí i děti – vypořádat s různými životními situacemi.

„Výstava vzbuzuje velké ohlasy. Většina dětských návštěvníků po absolvování všech stanovišť říká, že si ani nedokázali představit, co všechno lidé s handicapem zvládají,“ dodala knihovnice.

Návštěvníci se na „výletě“ rovněž seznámí se zásadami správné komunikace s postiženými osobami a dozvědí se, jak jim citlivě, a přitom účinně nabídnout pomoc.

Výstava v Chomutově potrvá do 21. ledna.

Autor: