Běženců přibývá, Němci zvažují návrat stálých kontrol na hranicích

  8:46
Počet nelegálních přechodů přes česko-německou hranici je podle německých médií na historickém maximu. Do Saska se chce dostat stále víc uprchlíků z Blízkého východu. Tamní politici jsou zděšeni. Němci a hlavně Sasové vážně uvažují o tom, že by kontroly na společné hranici nemusely být jen namátkové.

ilustrační snímek | foto: AP

Německá policie v červnu odhalila kolem dvou tisíc nelegálních uprchlíků, což je proti loňskému roku nárůst o 140 procent. A růst pokračoval.

Už v srpnu úřady a policie odhadly na základě počtu zadržených, že jen přes česko-saskou hranici přešly na tři tisíce migrantů. Jde hlavně o lidi ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Hlavní tranzitní trasou je dálnice D8 a následně německá A17. Běženci se do Saska také pokoušejí dostat vlaky.

V Ústeckém kraji, tedy před společnou hranicí, se daří pochytat jen desítky lidí. Krajská cizinecká policie nedávno právě na dálnici D8 zadržela převaděče, jenž měl ve svém autě pět uprchlíků z Turecka bez platných dokladů, kteří chtěli převézt do Německa. Všichni skončili na cizinecké policii.

„V červenci bylo v Ústeckém kraji zajištěno dvanáct lidí, kteří se na území republiky zdržovali nelegálně, v srpnu to bylo osm a do 19. září 28 lidí,“ přiblížil mluvčí severočeské policie Daniel Vítek. Nejčastěji šlo o lidi ze Sýrie (21) a Afghánistánu (13).

Výrazně více lidí pak zadrží česká policie hned po vstupu na naše území - na česko-slovenské hranici. Tam v červnu policie zadržela 356 migrantů, ovšem v srpnu už to bylo 3 440 nelegálních migrantů ze Sýrie, Afghánistánu a Turecka. Cíl všech je známý, chtějí pokračovat do Německa.

V Německu proto vzrůstá tlak na stálou ochranu hranice.

„Tento vývoj je alarmující. Jde o další známku, že evropská ochrana vnějších hranic vykazuje velké mezery. Gangy pašeráků se přemístily a nyní k nám využívají cestu přes Slovensko a Českou republiku. Ministryně vnitra Nancy Faeserová musí okamžitě nařídit stacionární hraniční kontroly s Českou republikou,“ řekl deníku Bild předseda Federálního policejního svazu Heiko Teggatz.

Přijel vlak z Prahy...

„Pokud na hlavní nádraží v Drážďanech jede několik policejních vozů s blikajícími modrými světly, můžete si být jisti, že právě přijel vlak z Prahy,“ říká i Armin Schuster, saský ministr vnitra z CDU.

Debaty o zavedení kontrol na volně průjezdné „schengenské“ hranici připustila i generální konzulka v Drážďanech Markéta Meissnerová. „Dopad lze čekat, kontroly budou častější ve vlacích, autobusech a budou se týkat i osobní dopravy. A je možné počítat s tím, že nebudou namátkové,“ sdělila konzulka.

Lidé z Česka si podle ní právě nyní musí dát do pořádku doklady, hlavně zkontrolovat jejich platnost.

Pokud by Německo nebo Sasko zavedlo pevné kontroly, šlo by o podobné jako bývají na hranicích například v případě zhoršení bezpečnostní situace či při důležitém summitu politiků.

„A zažili jsme je například i v době covidu. Ale podle mě není situace taková, aby se stálé kontroly obnovovaly,“ říká Meissnerová.