U Pravčické brány prošlo čelo požáru, šíří se soutěskou, říká mluvčí parku

  10:12
Jak jsou na tom dvě ikony Českého Švýcarska, Pravčická brána a přilehlý zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881, zatím nevědí ani správci parku. „Co vím, tak tam čelo požáru prošlo a jde tedy o aktivní požářiště. Z dálky není ale nic vidět, nad oblastí je hustý dým,“ říká Tomáš Salov, mluvčí správy národního parku.

Jak vypadá stav hašení z pohledu správy národního parku? Pomohl právě teď déšť?
Nepomohl. Ráno krátce zapršelo, potřeba by byla ale výrazně větší intenzita deště.

A stav lesů a skal je aktuálně jaký?
Z noci je vždycky obava. V noci jsou možnosti hašení omezené, nad lesy nemůže vzdušná technika… Když to ale shrnu, požár se dál šířil soutěskou Kamenice, na druhé straně na východ přes Větrovec do oblasti Malé Pravčické brány. Nad Hřenskem je problém, tam hořelo nad bariérami, které jsou tam natažené kvůli pádu kamenů. Přímo pod nimi jsou domy, takže tam hasiči intenzivně bojovali a bránili domy. Chystáme bezpečnostní koridor s použitím harvestorů podél České silnice (naučná stezka), která dělí příčně národní park a tam bude linie, kde budou hasiči čekat.

Jaký je stav Pravčické Brány a Sokolího hnízda pod ní?
V obou případech nemohu říci nic konkrétního. Nemáme jistotu. Co vím, tak tam čelo požáru prošlo a jde tedy o aktivní požářiště. Z dálky není ale nic vidět, nad oblastí je hustý dým. Hlavně vůbec nevíme, jak je na tom objekt hotelu a restaurace Sokolí hnízdo.

K nejznámějším místům Národního parku České Švýcarsko patří Pravčická brána.

Jak jsou na tom známé soutěsky?
Stav tam také asi není dobrý. Hořela severní hrana Edmundovy soutěsky a hořící kmeny se dostávaly dolů ke Kamenici. Tam také teprve budeme rozsah poškození zjišťovat. Nevíme, jak vypadá geologická stabilita či nestabilita, protože hořela organická vrstva, ona vegetace, která může někde držet svah pohromadě. Nejde o jednolitou pevnou vrstvu skal.

Včera byl místy problém s cyklisty nebo s turisty s drony. Bylo to už večer lepší?
Policie má všechno dobře ohlídané a po přístupových cestách nikoho nepouští. Nevšímáme si, že by se tu masivně pohybovali turisté, ale každopádně ty návštěvníky, kteří se třeba pohybují u ještě přístupných Jetřichovic, prosíme, aby byli ohleduplní a chovali se podle hesla „když nemůžu pomoci, tak aspoň nepřekážím“. Jde nám hlavně o volný průjezd techniky na trasách.

Autor: