Požár vyhnal ze skal a lesů agresivní vosy, bodnutý je skoro každý hasič

  15:42
Nejen těžký terén a vysoké teploty, které se v těchto dnech šplhají v Ústeckém kraji až k pětatřiceti stupňům Celsia, ztěžují práci hasičům v Národním parku České Švýcarsko. Zásah jim znepříjemňují i rozdrážděné lesní vosy, které požár vyhnal z jejich úkrytů.

Požár v Národním parku České Švýcarsko. (3. srpna 2022) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podle mluvčího Martina Kavky už vosa štípla téměř každého ze zasahujících hasičů.

„Vos je tady hodně a jsou velmi agresivní, ze skal a lesů je vyhnal požár. Bodnutí u hasičů evidujeme velmi často, ale nebereme to jako zranění, pokud nemají nějakou alergickou reakci,“ podotkl Kavka. Dodal, že několik alergických reakcí po vosím bodnutí už ale hasiči řešili.

V děčínské nemocnici například skončil s alergickou reakcí hasič, který šlápl na hnízdo. Další si vymkl kotník, když před vosami utíkal. Tím se jen zvyšuje počet zranění, která náročný zásah doprovázejí.

„Celkem bylo od začátku nasazení v záchranářském voze Golem ošetřeno už 80 hasičů, jedno zranění bylo vážné,“ upřesnil mluvčí.

V týdnu se navíc mezi hasiči objevil i covid. Ve velícím štábu byla nákaza potvrzena u tří členů, kteří byli vyměněni za jiné kolegy. Přímo zasahujícím hasičům se nákaza zatím vyhýbá.

„Pozitivní antigenní test měl v uplynulých dnech jeden hasič, jehož jednotka se ale měla teprve do zásahu zapojit. Po prokázání pozitivity se vrátila,“ uvedl Kavka.

Hasiči nadále pokračují ve zmenšování plochy požáru.

1. srpna 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: