iDNES.cz

České Švýcarsko vítá výletníky opravenou stezkou s řadou zajímavých soch

  16:18
Opravené lávky, nová zábradlí v historickém stylu, schodiště i lavičky vítají návštěvníky na zrekonstruovaném úseku Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem přes Kyjovský hrádek. Stezku ještě nově doplňují dřevěné sochy typických obyvatel národního parku a naučné prvky geologické minulosti kraje.

Köglerovu stezku tvoří naučné prvky geologické minulosti regionu, které doplňují dřevěné sochy zvířecích obyvatel parku. | foto: Richard Nagel

„Oprava probíhala zhruba dva měsíce a stezka dostala jednotný historický styl,“ uvedl Tomáš Salov ze Správy Národního parku České Švýcarsko, která opravy zajišťovala.

Rekonstrukce jeden a půl kilometru dlouhého úseku vyšla zhruba na tři a půl milionu korun.

„Opraveno je například dřevěné schodiště, které bylo drženo dřevěnými prahy. Nechali jsme je nahradit pískovcovými kameny a v jednom místě, kde se chodí přes kořeny, je nově kovová konstrukce s dřevěnými schodišťovými stupni,“ přiblížil novinky Tomáš Salov.

Opravený úsek přes Kyjovský hrádek vede přímo skalním městem Kyjovského údolí a je jedním z nejatraktivnějších míst trasy.

Köglerova naučná stezka začíná i končí v Krásné Lípě, měří 23 kilometrů a je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Rodák z Krásné Lípy Rudolf Kögler ji zřídil v roce 1941, po jeho smrti upadla v zapomnění. Znovu přístupná je od roku 2006 díky Klubu českých turistů a městu Krásná Lípa.

zpět na článek