VIDEO: Drony nalétaly při požáru v Českém Švýcarsku skoro 10 tisíc kilometrů

  14:24
Bezmála deset tisíc kilometrů nalétaly armádní, policejní a hasičské drony při nejrozsáhlejším lesním požáru v historii České republiky, který vypukl v červenci v Národním parku České Švýcarsko. Pět strojů pomáhalo především hledat skrytá ohniska. Celkem bylo během monitoringu provedeno 1 478 vzletů.

„Ve vzduchu byly bezpilotní stroje celkem 538,6 hodin a nalétaly 9 808 kilometrů. S drony během zásahu létala policie, armáda, Sbor dobrovolných hasičů Hřensko a profesionální hasiči Ústeckého, Jihomoravského, Karlovarského a Moravskoslezského kraje,“ uvedl Jaroslav Řešátko ze společnosti DJI Telink, která drony vyvíjí a prodává.

Například policie provedla 792 vzletů, z toho 82 v noci. A třeba dobrovolní hasiči z Hřenska 120 vzletů.

Každý z dronů je určen k plnění specifických úkolů. Některé dovedou vytvářet mapy, jiné dělají fotorealistické 3D modely terénu.

„Všechny stroje jsou nicméně schopné díky termovizi najít ložisko požáru. Dokonce i to, které není běžně vidět, protože je skryté pod povrchem a šíří se kořenovým systémem. Informace o přesné poloze dokáže bezpilotní stroj takřka okamžitě předat na velitelské stanoviště,“ uvedl Řešátko.

Požár v národním parku vypukl v neděli 24. července. Později se rozšířil na více než tisíc hektarů. Oheň se podařilo zlikvidovat až po třech týdnech. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin obecné ohrožení.

7. srpna 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: