Ochránci vypustili do přírody stovky housenek ohroženého okáče skalního

  13:38
V Českém středohoří na vrších Oblík a Deblík vypustili ochránci přírody několik stovek housenek kriticky ohroženého druhu motýla okáče skalního. Dříve rozšířený druh totiž dnes žije jen na pár místech v Česku. V následujících týdnech budou odborníci monitorovat, jak se housenkám v lokalitách daří a zda se z nich vylíhnou motýli.

„Okáč skalní je tzv. deštníkovým druhem, tedy opatřeními na podporu okáče skalního jsou podporovány mnohé jiné druhy vzácných rostlin a živočichů,“ říká Petr Máslo ze Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří. | foto:  Petr Máslo

Plán na stabilizaci a hlavně rozšíření okáče skalního v Českém středohoří běží už několik let.

Ochránci přírody odchovávají housenky okáčů v polopřírodních podmínkách. Ty pak vysazují do volné přírody, případně vypouštějí na vhodná místa dospělé motýlí jedince.

„Okáč skalní je tzv. deštníkovým druhem, tedy opatřeními na podporu okáče skalního jsou podporovány mnohé jiné druhy vzácných rostlin a živočichů,“ sdělil Petr Máslo ze Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Ochránci rozšiřují počty ohroženého okáče skalního, vypustili 450 housenek

V minulých letech byly housenky okáče skalního vysazeny například v lokalitách Radobýl, na Křížových vršcích nebo na stepní stráni u ústecké městské části Církvice, kde šlo hned o 400 housenek.

I díky této aktivitě se okáč skalní pomalu vrací do svého původního prostředí. Během loňského roku zpozorovali ochránci přírody na šesti lokalitách nižší desítky těchto motýlů s typickými světlými oky na křídlech.

Další možností, jak zlepšit životní podmínky pro okáče skalního, je obnova a péče o step. Ta spočívá v cíleném výřezu nežádoucích dřevin, kosení či pastvě smíšenými stády ovcí a koz.

5. června 2021