Pokud jde například o ceny tepla, v některých městech stoupají a v jiných klesají. Pokles mohou očekávat lidé v Lounech, Teplicích a Děčíně. V Lounech za to vděčí nižším cenám plynu.
„K výrobě tepla využívá teplárna v Lounech plyn. Vzhledem ke snížení jeho ceny dochází také ke snížení ceny tepla na rok 2025 oproti roku 2024 o 15,8 procent. Pro průměrný byt to bude znamenat úsporu přibližně šest tisíc korun ročně,“ říká Renata Kubelková, vedoucí obchodního oddělení a marketingu společnosti Energie Holding, která dodává tepelnou energii do odběrných míst v Lounech.
Meziboří kvůli cenám skoncuje s plynem, nový horkovod vyjde na 100 milionů |
V Děčíně snížení poplatků nesouvisí jen s nižšími vstupními náklady dodavatele. „Předběžná cena tepelné energie pro rok 2025 byla snížena díky neustálé modernizaci našich zdrojů, využívání geotermální energie, prodeji elektřiny vyráběné v kogeneračních jednotkách a též díky dodatečným příjmům od ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava) za poskytování regulačních služeb v elektroenergetické síti. V neposlední řadě se též, oproti minulému období, snížily ceny vstupních nákladů,“ vysvětluje důvody Kateřina Drbalová, manažerka obchodně ekonomického oddělení firmy Termo Děčín.
K mírnému navýšení cen tepla naopak dojde v Ústí nad Labem a Mostě. V Chomutově lidé zaplatí stejně jako loni a v Litoměřicích se novou cenu dozví v průběhu ledna.
Poplatky za odpady zůstávají ve všech okresních městech na stejné úrovni, stejně tak nájemné v městských bytech a poplatky za psi.
ERÚ zvýšil regulovanou složku cen, domácnosti na energiích přesto ušetří |
Poplatky za vodné a stočné se z původních 142 korun za metr krychlový navýší na 149 korun.
Ceny jízdného v městské hromadné dopravě zůstávají většinou ve stejné výši, jen v Chomutově si lidé za obyčejnou jízdenku připlatí čtyři koruny. Za MHD se také stále platí ve všech okresních městech Ústeckého kraje s výjimkou Litoměřic, kde ji i v roce 2025 mohou lidé využívat zdarma.