Budyně nad Ohří odmítá obří haly, investor mezitím lidem slibuje bonusy

  6:34
Výrobní a skladovací haly chce postavit zatím neznámý investor na „zelené louce“ u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. Podle starosty by měly zabrat plochu zhruba 150 tisíc metrů čtverečních. S plány na vybudování hal už zástupce firmy seznámil budyňské radní, ti jsou jednoznačně proti.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Zástupce investora předstoupil před radu města a předložil nepropracovaný záměr, který čítal dva obrázky, s tím, že by chtěl, aby rada tento záměr předložila zastupitelstvu,“ popsal představení záměru investora starosta Budyně Petr Medáček. „Rada se k uvažované výstavbě hal vyjádřila negativně. Reakci investora na naše stanovisko v tuto chvíli nemáme,“ doplnil.

Zamýšlená výstavba skladovacích hal se nelíbí ani místním, stejně jako radnice se obávají obrovské dopravní zátěže přilehlých místních částí od Budyně až k dálnici D8.

„Podle informací, které mám, by nárůst měl být v první etapě kolem 50 až 70 kamionů denně a stovek drobných rozvozových aut. To je pro nás nepřekonatelný problém,“ upozornil starosta.

Podle Jakuba Karase, zástupce investora, firma v současné době pouze monitoruje a prověřuje případnou možnost záměr realizovat. „Zároveň jednáme o možnosti odkupu dotčených pozemků,“ sdělil.

Momentálně podle něj ale ještě neexistují žádné studie, není řešeno konkrétní využití ani nejsou podané žádné žádosti na úřady státní správy či samosprávy.

„Nyní vyhodnocujeme přínosy a negativa zvažovaného projektu, jehož předmětem je výstavba výrobních a skladovacích hal kombinovaných s obchodními jednotkami pro drobné podnikatele, umístěné šetrným způsobem v oblasti Litoměřicka. Jednalo by se o nejmodernější zónu v České republice a troufám si říct, o vzorový projekt pro další developery,“ uvedl Karas s tím, že záměr musí být v souladu se zájmy občanů města i přilehlých obcí, což firma avizuje.

Kdo je investor, zatím jeho zástupce tají

Kdo je investorem, odmítl Karas prozradit. „Konkrétní personální a majetkové otázky jsou v současné době předčasné,“ sdělil na dotaz MF DNES. Starosta Medáček řekl, že to dosud neví ani on.

Mezitím firma „nesonduje“ jen na radnici, ale i u místních. „Dům od domu tady chodila zaměstnankyně investora a nabízela všelijaké ‚dárky‘ od nové střechy až po vybudování protihlukové stěny. Rozhodně nejsem pro výstavbu žádných hal. A nemluvím jen za sebe, podobně to vidí většina našich sousedů,“ přibližuje své odmítavé stanovisko Antonín Frgal ml. z obce Písty, přes niž by měla vést hlavní dopravní zátěž.

Že se někdo od investora v obci pohyboval, potvrzuje i starosta. „Telefonovali mi, že dělali nějaký průzkum, jestli by lidem vadila zvýšená doprava, a výsledek mi ani neřekli,“ uvedl. „Teď jsem od nich dostal otázku, zda prodáme chybějící pozemek. Jde o pozemek s cestou přes něj a já rozhodně budu hlasovat proti. Tu cestu si necháme a bez ní haly realizovat nejdou,“ doplnil.

S vybudováním průmyslové zóny podle něj radnice v územním plánu počítá už více než dvacet let. Má o ní ale jinou představu, než je vybudování tří obřích hal. „Máme představu, že tam bude zhruba čtyřicítka malých podnikatelů. Ale myslím, že pro tuto průmyslovou zónu ještě nenastal čas,“ poznamenal Medáček.