Sto ukrajinských Romů? To nemyslíte vážně, brání se Bílina umístění běženců

  13:50
Bílina na Teplicku nesouhlasí s umístěním romských uprchlíků z Ukrajiny na svém území. Správa uprchlických zařízení město informovala o snaze ubytovat až stovku romských běženců v soukromém objektu v ulici Maxe Švabinského na Teplickém předměstí. Nesouhlasí s tím ani kraj.

„Prioritně by se mělo jednat o matky s dětmi do 14 let věku, které získaly v ČR dočasnou ochranu,“ podotkl v žádosti ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík s tím, že byty na zmíněné adrese se SUZ již podařilo smluvně zajistit. Objekt patří společnosti Residencial Žatec.

Příslušnou sociální práci a služby v místě ubytování by podle Bacíka zajišťovala právě SUZ prostřednictvím zkušených pracovníků lokálně působících romských neziskových organizací.

„Jedná se o osvědčenou praxi, která má za cíl předcházet sociálnímu a dalšímu napětí v konkrétních lokalitách a je zásadní pro prevenci negativních jevů či vnímání veřejnosti,“ doplnil ředitel v oficiální žádosti.

O možném ubytování stovky romských uprchlíků z Ukrajiny však nechce vedení Bíliny ani slyšet.

„Vzhledem k eskalaci problémů v Bílině (...) a rozšiřování sociálně vyloučených lokalit nejen ve městě Bílina ale celkově v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, nedokážu pochopit, že někoho ze státních organizací mohlo byť jen na chvíli napadnout, a nedej bože ještě zrealizovat, přesun romských ukrajinských nepřizpůsobivých uprchlíků kamkoliv do těchto tří krajů a zejména pak do Bíliny,“ rozhořčila se starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) v dopise, který adresovala Bacíkovi.

Dělejte něco. Situace je neúnosná, píše Bílina vládě kvůli nepřizpůsobivým

Zmiňované romské neziskové organizace podle ní do dnešního dne se stávajícími romskými nepřizpůsobivými občany nijak efektivně nepracují.

„A vzhledem k tomu, že nedokážou zajistit adaptaci ani česky hovořících romských spoluobčanů, nelze věřit tomu, že by toto zvládly u ukrajinských,“ pokračovala.

„S vaším návrhem zásadně nesouhlasím, a pokud tak bude ze strany státu učiněno i bez souhlasu města, dojde zcela jistě k další eskalaci společenských problémů včetně hrozících občanských nepokojů nejen v místě ubytování těchto uprchlíků, ale v celém městě a širším okolí,“ varovala Schwarz Bařtipánová.

S ubytováním romských uprchlíků z Ukrajiny v Bílině nesouhlasí ani vedení Ústeckého kraje, které se už k žádosti SUZ rovněž vyjádřilo.

„Ústecký kraj je jednou velkou vyloučenou lokalitou, což není můj rozmar, ale je to datově zcela doložitelné. Navíc se tento konkrétní objekt nachází v lokalitě, která je již nyní problematická v soužití různých sociálních skupin obyvatel. Rozhodně proto nedoporučujeme umístění zvláště zranitelných osob a skupin do této lokality,“ napsal v dopise adresovaném SUZ hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Školu v Bílině dusí problémoví žáci, město tam posílá bezpečnostní agenturu

Paradoxní je, že romské uprchlíky z Ukrajiny mezi sebou nechtějí mít ani místní Romové, kteří na sídlišti žijí.

„Nechci je tady. Mám s nimi zkušenost z Litvínova, kde jsme pro ně dělali sbírku a byli drzí. Jejich chování se nám vůbec nelíbilo,“ sdělila Romana, která přímo na Teplickém předměstí žije.

„Ústecký kraj nemůže a nechce přijímat uprchlíky se specifickými potřebami, a to z již dříve deklarovaných důvodů, zejména křehké sociální bezpečnosti v našem kraji,“ doplnil hejtman Schiller s tím, že naopak uprchlíky, kteří nepotřebují a nevyžadují speciální péči, bude Ústecký kraj i nadále přijímat.

Autor: