Nádraží v Bílině čeká rozsáhlá oprava za desítky milionů, začít má letos

  7:00
Výpravní budovu na nádraží v Bílině z roku 1968 čeká rozsáhlá a nákladná rekonstrukce. Její vlastník, kterým je Správa železnic (SŽ), chce do renovace objektu investovat desítky milionů korun. Kromě kompletního zateplení obvodového pláště dojde i k opravě střechy a modernizaci interiéru budovy.

„K zahájení rekonstrukce nádražní budovy v Bílině dojde v listopadu letošního roku. Předpokládané celkové investiční náklady jsou vyčísleny na 55 milionů korun,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Prostředky na opravu objektu, jehož autorem je architekt Jan Šrámek, chce vlastník uhradit z národních zdrojů, konkrétně ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Prověřujeme ale i dotační možnosti z Operačního programu životního prostředí,“ nastínila mluvčí.

Během oprav se počítá nejen se zateplením fasády a rekonstrukcí střechy, ale zásadních změn se dočká i interiér. Projekt navíc myslel i na cestující s handicapem, nově totiž budou na nádraží bezbariérové toalety a vybudován bude i bezbariérový vstup do podchodu k nástupištím.

„Technický, estetický i provozní stav budovy, její nový vzhled i úpravy interiérů budou odpovídat nárokům moderní dopravy,“ poznamenala Friebová.

Rekonstrukce nádražní budovy, která byla částečně opravena již před 12 lety, by měla skončit nejpozději v únoru roku 2023.

Využití vnitřních prostor

„Jsme rádi, že po letech dojde i k opravě vnitřních prostor nádraží, protože zvenku budovu rekonstruovali před několika lety. Nicméně jsme zvědaví, jak Správa železnic využije vnitřní prostory, jestli pro ně najde vhodné nájemce a zda ti budou pro město přínosem,“ podotkla starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Podle dostupných informací chce totiž majitel objektu využít jedno z jeho křídel ke komerčnímu využití. Spolupráce s vlastníkem objektu ale podle starostky Bíliny funguje v posledních letech velmi dobře. Správa železnic například na nádraží nedávno nainstalovala nové kamerové body, které jsou součástí městského kamerového systému.

„Také došlo k demolici bývalých jízdních řádů, takže dnes už je prostor mnohem přehlednější a už tu není tolik nebezpečných zákoutí jako v minulosti. Jsme rádi, že Správa železnic naslouchá potřebám města,“ dodala starostka.

Autor: