Muž proti sobě držel nůž, po zásahu policejním taserem na něj spadl a zemřel

  10:14
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje zákrok policistů proti duševně nemocnému muži v Bílencích na Chomutovsku. Ten proti sobě na zahradě rodinného domu držel nůž. Když ho pak jeden z přivolaných policistů zasáhl taserem, muž upadl právě přímo na ostří a zemřel.

Tragédie, o které jako první informoval web CNN Prima News, se odehrála 19. února. Čtyřicetiletý muž tehdy podle svých rodičů sebral v kuchyni nůž a v pyžamu s ním šel na zahradu, přičemž hrozil, že si ublíží.

„Nůž držel proti sobě,“ řekl v rozhovoru pro televizi otec muže. Jeho syn údajně trpěl kvůli dlouhodobému nervovému onemocnění depresemi a musel navštěvovat psychiatra.

Otec přivolal záchranku. Na místo dorazilo také několik policejních hlídek. Muž podle svých příbuzných dál držel nůž proti sobě. Celá akce měla trvat desítky minut. „Nikoho neohrožoval. O jeho nemoci jsme zasahující policisty informovali,“ uvedli rodiče.

Jeden z policistů následně proti muži použil taser, což je elektrický paralyzér, který člověka znehybní. Muž pak padl na nůž a zdravotníci ho již nezachránili.

„Jednoznačně je to vina policie. Tím taserem ho zabili. Byla to jejich zpackaná akce. Není nic horšího, než když vidíte, jak vám dítě umírá před očima,“ komentoval mužův otec.

Policista střelil muže ohánějícího se nožem. Jednal oprávněně, rozhodl žalobce

„V případu je vedeno prověřování policejním orgánem Generální inspekce bezpečnostních sborů pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti příslušníkem policie,“ řekla Kateřina Doušová, náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Policie se v rámci dalšího samostatného trestního řízení zabývá okolnostmi, které zákroku policie předcházely, tedy včetně jednání zemřelého.

Autor: