Barokní gloriet děčínského zámku získal za zdařilou rekonstrukci ocenění

  8:52
Významného ocenění se dostalo opravenému baroknímu glorietu v Růžové zahradě děčínského zámku. Od Obce architektů získal Malou modrou kostku v kategorii rekonstrukce. Gloriet byl dlouhodobě poškozený nejen povětrnostními podmínkami, ale také nevhodnými předchozími stavebními opravami.

Gloriet v Růžové zahradě děčínského zámku se řadí mezi vrcholné stavby rané barokní tvorby u nás. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Tým pod vedením architekta Tomáše Eflera, který se podílel i na proměně jižních zámeckých zahrad, vrátil dvoupatrové stavbě původní barokní vzhled. Restaurátorské práce začaly na jaře roku 2020, veřejnosti se gloriet otevřel loni v září. Kompletně byla rekonstrukce dokončena v průběhu letošního roku.

Obnova veřejně přístupné vyhlídky zahrnovala restaurování a opravu poškozené kamenosochařské architektury a sochařské výzdoby, opravy zdevastovaných zděných konstrukcí a zničených omítek včetně obnovy klenutých interiérů i novou úpravu dolní dlážděné terasy s květinovým parterem.

Vedle hlavních zednických a kamenických prací proběhla také řada dalších oprav, například kovářských prvků, truhláři vyrobili repliky dřevěných oken a dveří do interiéru suterénní groty podle historického vzoru.

Pod dlažbou na terase byl také odkryt původní historický barokní bazén, který je vytesaný ve skalním masivu. Našla se i řada artefaktů, které souvisejí s podobou zahrady a glorietu v 17. a 18. století, například torzo sochy. V grotě pak také dva historické moždíře.

„Moždíře pravděpodobně pocházejí z 18. století a ve své době se používaly ke slavnostnímu odpalování salv,“ popsala již dříve historické nálezy ředitelka zámku Miroslava Poskočilová.

Růžovou zahradu ročně navštíví kolem 25 tisíc návštěvníků. Město Děčín, které je majitelem zámku, za rekonstrukci glorietu zaplatilo téměř 13,5 milionu korun, z toho 1,6 milionu korun činila dotace ministerstva kultury z Programu záchrany architektonického dědictví.