„Z písemné zmínky z přelomu 80. a 90. let 14. století víme, že žatecký děkan a vicearcijáhen Beneš pořádal sbírku na novou stavbu kostela z kamene,“ popsal archeolog Vojtěch Peksa s tím, že kostel je zajímavý tím, že v této písemné zmínce je uváděn jako poutní na památku svatého Václava, který zde prý vykonal zázračné skutky. Jde tak o jedno z nejstarších poutních míst spojovaných se svatým Václavem v Čechách.
V druhé polovině 18. století byl gotický kostel přestavěn do barokní podoby. „Vznikl poměrně monumentální kostel. Prozkoumali jsme obě fáze přestavby a díky tomu jsme schopni stanovit kompletní půdorys barokního kostela a zčásti toho gotického,“ zmínil Peksa.
Kostel stál dlouhou dobu v krajině osamocený. Nebylo to tak ovšem vždycky. V raném středověku se totiž v lokalitě nacházela ves Nevechovice. Její počátky jsou archeologicky doloženy již v 9. a 10. století, z neznámých důvodů však o několik století později zanikla.
Kostel svatého Václava sloužil svému účelu do konce 18. století. Osudnou se mu tehdy stala josefínská reforma církve, v jejímž rámci byla zrušena řada klášterů a kostelů. K jeho uzavření došlo v roce 1786 a v roce 1791 byl rozprodán na stavební materiál a beze zbytku zanikl.
Dřevěné prvky byly možná použity na střechu radnice v nedalekých Blšanech. Jestli tomu tak skutečně bylo, má ověřit další zkoumání.
Spolu s kostelem zanikl i hřbitov, který ho obklopoval. Kosterní pozůstatky, jež nyní archeologové objevili, vyjmuli a budou je dál zkoumat.
Nedávný průzkum také definitivně potvrdil, že výklenková kaple sv. Václava stojící na okraji pole nemá s kostelem nic společného. Mezi místními se tradovalo, že jde o zeď původního kostela. Jde však o novostavbu z 18. století.
Na místě kostela i hřbitova později vzniklo pole. Zejména místo posledního odpočinku později narušovala orba. To by se v budoucnu už nemělo stávat, v lokalitě totiž už brzy vznikne originální památník s obnoveným půdorysem kostela.
Vybudovat ho chce spolek Společenstvo pro památky Podbořanska. Půdorys kostela bude vyznačen dlažbou. Uvnitř bude vztyčeno na 60 chmelových sloupů do tvaru kříže, jež mají odkazovat na zdejší chmelařskou oblast. Na místě původního oltáře v presbytáři bude stát socha svatého Václava.
Práce na stavbě památníku mají začít na jaře, hotovo má být na podzim.