Severočeští archeologové pořádají komentované prohlídky starých hradišť

  7:08
K čemu a komu sloužilo hradiště u Libochovan nebo že horu Říp neosídlil až praotec Čech, se dozvědí zájemci, pokud se rozhodnou o prázdninách vydat na akci nazvanou Archeologické léto.

Letecký pohled na hradiště Hrádek (v levé části). | foto: Martin Gojda archeologický ústav AV ČR

Stojí za ní Archeologický ústav Akademie věd a jejím cílem je přiblížit laické veřejnosti lokality, které známe z běžných výletů nebo je pravidelně míjíme při jízdě autem, očima archeologů a historiků.

Zároveň má ukázat nejen dávnou minulost, ale představit i práci vědců z jednotlivých muzeí a dalších institucí.

V Ústeckém kraji lze během léta navštívit hned sedm lokalit. Kromě již zmíněných jsou v nabídce komentované prohlídky v Archeoskanzenu v Březně u Loun, v bývalém klášteře Porta Apostolorum v Podbořanech, archeologové zvou i na hradiště na vrchu Rubín u Dolánek i na Horku u Chlumce nedaleko Ústí, kde stávala středověká celnice.

Do akce je zapojena i výstava Okouzleni antikou na zámku v Duchcově.

Komentované prohlídky jsou určeny většinou pro pětadvacet lidí a před samotnou akcí je třeba se jednoduše zaregistrovat na stránkách archeologickeleto.cz.

„Zajímavá místa, která chceme lidem trochu víc přiblížit, jsme vybírali sami,“ řekl Martin Trefný, archeolog a ředitel Podřipského muzea v Roudnici na Labem, při procházce na Tříkřížový vrch a hradiště u Libochovan na Litoměřicku.

Místo, kam míří stovky turistů ročně, přilákalo při první komentované prohlídce zhruba dvacet zájemců, které od procházky neodradil ani vytrvalý déšť.

„Dodnes se například archeologům nepodařilo v místě nalézt větší množství vykopávek, které by jednoznačně potvrdily, k čemu daná lokalita sloužila,“ doplnil k magickému místu Trefný, který povede i prohlídku hory Říp.

„Zde chceme ukázat, že Říp – i jeho okolí – je využívaný lidmi od pradávna a že ho neobjevil podle legendy až praotec Čech,“ dodal s úsměvem archeolog s tím, že celá krajina širšího Polabí je územím s desítkami a možná i stovkami archeologických lokalit a většina prehistorických komunit, které se živily zemědělstvím, sídlila právě tady.