Nevíme, k čemu je. Ústecký kraj odřízl agenturu spojenou s Ukrajinou

  7:04
Rada Ústeckého kraje zrušila sídlo Ústecko-zakarpatské agentuře, které měla na úřadě kraje a která vznikla za dob vlády KSČM. Podle vedení hejtmanství je důvodem mimo jiné její nečinnost při současné situaci na Ukrajině.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Čekal jsem, že se budou nějak aktivně účastnit při krizi na Ukrajině. Vůbec se neozvali, na webu nemají nic. Nevíme, k čemu tato krajská agentura je. K mému údivu měli stále sídlo na krajském úřadě. Rozeslali jsme dopisy na všechny konzuláty a velvyslanectví, že v žádném případě už tato agentura kraj nezastupuje,“ poznamenal náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Agentura vznikla na krajském úřadě v roce 2017 a zastupovala kraj v Zakarpatské oblasti. Byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi Ústeckým krajem a Zakarpatskou oblastí a o rok později byla za přítomnosti bývalého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) a českého velvyslance v Kyjevě Radka Matuly zahájena činnost Domu regionu v Užhorodu. Podle zpráv kraje měl prezentovat Ústecký kraj a pomáhat Zakarpatí.

A vliv na velvyslanectví agentura měla, například na konci roku 2019 šéf a spolumajitel agentury Pavel Musil z pověření hejtmana Bubeníčka představil velvyslancům Lotyška, Litvy, Estonska a Švédska činnost agentury zastupující zájmy kraje.

Zmíněný předseda agentury Pavel Musil je bílinský podnikatel. Známějším se stal, když po komunálních volbách v roce 2018 třikrát zpochybnil platnost voleb v Bílině. Všechny stížnosti neúspěšného kandidáta za sdružení Nezávislí Bílině - HNHRM ovšem soud zamítl.

„Kraj může zrušit s agenturou spolupráci, ale ne ji zrušit. Jsme samostatný subjekt. A také není pravda, že jsme od začátku války na Ukrajině nepomáhali,“ uvedl Musil.

Podle něj někteří členové bývalého vedení kraje s agenturou sympatizovali, ale financována krajem nebyla. „Když začala válka, pomáhali jsme hned. Z oblastí Charkov a Mariupol jsme koridory přivezli rodiny, nyní bydlí v bílinském hotelu U Lva (ten patří podnikatel Musilovi, pozn. red.). A nic jsme za to od kraje nechtěli,“ řekl Musil s tím, že podobnou agenturu má řada krajů a Dům regionu v Užhorodu funguje dál.

Žádné majetkové ani právní podíly

„Třeba když se zvažovalo, že se české velvyslanectví kvůli bombardování Kyjeva přesune, jednou z variant byl Lvov či právě Dům regionu v Užhorodu,“ dodal Musil.

Také podle bývalého hejtmana Oldřicha Bubeníčka agentura poskytovala řadu služeb, například nabízela kurzy češtiny pro ty ukrajinské podnikatele, kteří chtěli spolupracovat s Ústeckým krajem.

„Kraj zase něco ruší? Agentura měla docela dobrou úroveň, dvakrát se v Užhorodu konaly České dny a na náměstí přišla spousta lidí. Byla také výborná spolupráce s místní radou. Ale myslím si, že nyní už agentura žádnou aktivitu nevyvíjela,“ zmínil exhejtman a nynější bílinský zastupitel Bubeníček.

Mluvčí kraje Magdalena Fraňková sdělila, že kraj nemá v agentuře žádné majetkové ani právní podíly.