iDNES.cz

Vyhnout se klíšťatům je jednodušší, pomáhá s tím nová aplikace

  12:53
Aktivitu klíšťat mapuje nová aplikace. Klíšťapka pomáhá předpovídat výskyt tohoto nebezpečného parazita i riziko nákazy lymeskou boreliózou v tuzemských lesích. Aplikaci vyvinuli vědci z České zemědělské univerzity ve spolupráci s dalšími institucemi.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Aplikace s názvem Klíšťapka je založená na důkladné analýze více než osmadvaceti tisíc klíšťat. Hlavní řešitel projektu Zdeněk Vacek vysvětluje, že odchyt parazita probíhal takzvaným vlajkováním. „Kdy vlastně máme na dřevěně tyči bílou flanelovou vlajku, aby se ta klíšťata dobře sbírala. Má rozměr metr na metr, měla by mít středně dlouhý chlup, aby připomínala srst zvířat a aby se tam ta klíšťata dobře zachytila,“ vysvětluje vedoucí vědeckého týmu Vacek.

Aplikaci vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické ČZU ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Klíšťapka snímá polohu uživatele a ukazuje možnost výskytu klíšťat v lesích v jeho okolí, uživatelé si mohou lokalitu i vyhledat. „Aplikace je přínosem proto, že mapuje výskyt klíšťat, kde je jich hodně a také to, kde jsou nakažená boreliózou. Takže já můžu klientům doporučit, tam choďte, tam nechoďte a hlavně jim doporučit nějaké přípravky jako prevenci na klíšťata,“ říká veterinářka Martina Načeradská s tím, že jde o pomocníka třeba i pro pejskaře.

Kromě interaktivní mapy nabízí aplikace také návody na prevenci a správné odstranění přisátého klíštěte. Podle hlavního řešitele projektu Zdeňka Vacka se kolem toho objevuje spousta mýtů. „Další je, že jakmile se nám to klíště přisaje, můžeme být hned nakažení nemocemi, které přenáší. Pokud ho vytáhneme do čtyřiadvaceti hodin, riziko nákazy je poměrně malé.“

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls

zpět na článek