iDNES.cz

Vinaři mají strach z nočních mrazů

  7:00
Následujících několik týdnů podle nich rozhodne o letošní úrodě. Přestože ledové noci zatím vinohrady nepoškodily, vinaři ještě vyhráno nemají.

ilustrační snímek | foto: Anna VavríkováMAFRA

Příroda je letos kvůli chladnému dubnu o několik týdnů opožděná. Vegetace se probouzí o tři týdny pomaleji než je zvykem. To ale českým a moravským vinařům nahrává, protože hlavice ještě neraší a nemusí se proto obávat, že by jim v chladných nocích zamrzly.

Většina pěstitelů zatím s mrazy problémy neměla. „Viděl jsem, že na Valticích rozdělávali ohně ve vinohradech, aby situaci pomohli, ale takové případy jsou ojedinělé. Problémy měli ale kolegové ve Francii, tam jim rašící hlavice spálil před dvěma týdny mráz,“ popisuje vinař Josef Valihrach. Kvůli pozdějšímu nástupu jara je také pravděpodobné, že bude opožděné vinobraní.

Vinaři nicméně věří, že by mohl být letošní ročník na vína bohatý. „Situace se dá těžko odhadnout, mrazy mohou přijít ještě do půlky května. Pamatuji si, když mrazy před několika lety spálily úrodu 8. května,“ vzpomíná Josef Valihrach. Jeho kolega Jiří Maděřič potvrzuje, že letošní ročník vín má dobře našlápnuto. Vše ale záleží na tom, zda se rozvolní opatření proti covidu-19. „Rok 2020 pro nás byl smutný. Zrušila se velká řada vinařských akcí, která jsou pro některé z nás hlavním odbytištěm. Navíc zavřené restaurace a hotely pro některé vinaře znamenají úbytek zákazníků,“ říká Maděřič.

Vinaři doufají, že letos se s milovníky vín potkají osobně, protože kontakt se zákazníky je klíčový. „Doufáme, že se v běžném režimu uskuteční také různé kulturní akce, a především vinobraní,“ shodují se oba vinaři.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls

zpět na článek