V České republice zemře na předávkování 44 lidí ročně

  9:10
Ve srovnání se zbytkem Evropy Češi více kouří marihuanu, cigarety, berou extázi a pijí alkohol. Mnohem méně ale umírají na předávkování, vyhýbá se jim virus HIV a žloutenka typu C.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle šéfa Evropského monitorovacího střediska pro drogy Alexise Goosdeela může za méně předávkovaných a méně nakažených v Česku rozumná protidrogová politika, která lidem závislých na drogách pomáhá například substituční léčbou. Humanitární organizace také narkomanům ročně rozdají miliony stříkaček. Díky tomu se podle slov Goosdeela Česku podařilo výrazně snížit počet úmrtí a je na tom nejlépe v Evropě i ve světě. Ukazuje to i srovnání s USA v roce 2015, kdy se v Česku za celý rok předávkovalo 44 lidí, přitom ve Spojených státech to bylo během jednoho dne 160 narkomanů.

V Evropě nejvíce umírají uživatelé drog ve Velké Británii, Skandinávii a v Pobaltí. Například v Estonsku zemřelo před pěti lety 200 narkomanů v přepočtu na milion obyvatel, v Británii to bylo kolem 60 a v Česku jen okolo pěti. Evropský průměr je kolem dvaceti předávkování na milion obyvatel.

V Evropě nejvíce umírají uživatelé heroinu, v západoevropských zemích také kokainu a v Česku pervitinu.

Podle Goosdeela je v České republice také dobrá léčba závislých, možnost vyléčit se má více než 50 procent závislých. Takto vysoké procento je pouze ve Slovinsku, v jiných evropských zemích je to jen okolo 10 procent.

Co se týče počtu nakažených virem HIV a hepatitidou C, Česko je na nejnižší příčce evropského žebříčku.