Tuzemští senioři jsou ohrožení bytovou nouzí

  7:00
Trápí je zejména vysoké náklady na bydlení, včetně cen energií. Podle tiskové mluvčí organizace Život 90 Anety Šebkové se to týká pěti a půl tisíce českých seniorských domácností.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Dalších 20 tisíc domácnost je bezprostředně ohrožených ztrátou bydlení. Situaci teď ztížilo rapidní zdražování plynu a elektřiny a také zkrachování některých energetických společností, zejména Bohemia Energy. Od ní muselo k dodavatelům takzvané poslední instance přejít až 900 tisíc Čechů.

Drtivé většině lidí vypsali enormně vysoké zálohy, což podle Šebkové šokovalo řadu seniorů. Až 130 tisíc seniorských domácností teď vynakládá na bydlení více než 40 % svých příjmů. Kvůli aktuální krizi to vypadá, že se toto číslo ještě zvýší. „Senioři se kvůli tomu obracejí i na naši linku důvěry. Zavolala nám například jedna paní, která se svěřila, že ji přišel od nového dodavatele výměr na 15 000 Kč. Ze svého důvodu samozřejmě nemůže takovou částku za energie dát,“ vysvětlila Šebková.

Zároveň ale upozorňuje, že si lidé mohou zažádat na Ministerstvu práce a sociálních věcí o podporu. „Jedná se o příspěvek na bydlení pro vlastníka nebo nájemce zkolaudovaného bytu, jehož náklady na bydlení převyšují 30 % (v Praze 35 %) rozhodného (čistého) příjmu rodiny.

Šebková taky doporučuje, aby zákazníci se svými dodavateli poslední instance hovořili o změně výměru a případně urychleně přešli na standardního dodavatele. To ostatně doporučuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zákazníkům zkrachovalých energetických firem totiž přislíbil úlevy.

Podle Havlíčka budou splátky u dodavatelů poslední instance nižší pouze v listopadu a prosinci. V dalších měsících už budou zálohy stoprocentní. Klienti mají proto přejít ke standardním dodavatelům elektřiny a plynu co nejdříve. „Navrhuji snížení zálohových plateb v listopadu o 50 % a za prosince o 40 % z vyměřené zálohy,“ řekl ministr. „V dalších měsících už by zálohové faktury chodily na úrovní 100 procent, čímž se snažíme motivovat zákazníky k tomu, aby se přesunuli z režimu dodavatele poslední instance do režimu standardního,“ dodal Havlíček.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls