iDNES.cz

Tisíce českých dětí se topí v exekucích

  10:31
Do dluhové pasti se dostanou vinou nezodpovědných rodičů ještě před osmnáctými narozeninami. Nezletilým dlužníkům má před finančními problémy ochránit novela občanského zákoníku.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Tu připravila skupina poslanců napříč politickými stranami (ANO, ČSSD, KDU-ČSL a Piráti) a do druhého čtení se má v Poslanecké sněmovně dostat příští týden. Děti má ochránit před tím, aby začínaly svou plnoletost v dluzích. Podle novely by mělo být možné dluhy u dětí vymáhat jen do výše jmění nezletilého ke dni nabytí plné svéprávnosti. Navíc za dluhy, které tuto částku převyšují, má podle předlohy ručit zákonný zástupce dítěte.

Problém se u nás týká asi čtyř tisíců nezletilých dětí, další desetitisíce mladých lidí už svůj dospělý život s dluhem v minulosti začali. Řada z nich na problém přišla až v momentě, kdy si chtěli založit bankovní účet, nebo se ucházet o pracovní pozici.

Nejvíce malých dlužníků je v Plzeňském kraji. Koordinátorka projektu Za děti bez dluhů Tereza Dvořáková z organizace Tady a teď vysvětluje, jak k situaci došlo. Na vině jsou hlavně plzeňské dopravní podniky, které v minulosti žalovaly závazky dětí za jízdné. Pokuty za neplacení jízdenek totiž patří mezi nejčastější příčiny dluhů. Podle Dvořákové řešily jiné krajské dopravní podniky podobné problémy odlišnou cestou. „Třeba s Orgánem sociálně-právní ochrany dítěte, nebo přímo s rodinami dětí. Nabízely jim třeba splátkové kalendáře nebo závazky dlouhodobě neřešily,” vysvětluje odbornice.

V Plzeňském kraji má na zadluženosti dětí podíl také Fakultní nemocnice v Plzni. „Tam se řadě dětí nastřádaly dluhy za neplacení regulačních poplatků, za ambulantní péči a u dětí cizinců také za vyšetření. Tam nastal problém třeba s tím, že pacient neměl hrazené zdravotní pojištění, a tak inkasovala nemocnice za ošetření horentní částky.” Další nejčastější příčiny dětských dluhů popisuje dluhová poradkyně Člověka v tísni Vlastimila Feistingerová, která se problematice dětských dluhů dlouhodobě věnuje. „Typicky jsou to také poplatky za komunální odpad, pokuty za neplacení jízdného u Českých drah, nebo zpozdné v knihovně,” vyjmenovává poradkyně kritické oblasti. Ta zároveň věří, že novela ve Sněmovně projde a přinese v této oblasti dětem zásadní změny k lepšímu. „I tak ale bude potřeba, aby dlužníci ve své tíživé situaci kontaktovali podpůrné organizace, jako je třeba Člověk v tísni. Jednotlivé případy by měly soudy začít s novelou řádně právně řešit. Každé dítě bude mít v soudním jednání svého zástupce, což do teď nebylo,” vysvětluje Vlastimila Feistingerová. I proto bude v jednotlivých sporech důležité mít k dispozici odborníky a právníky, které vás celým procesem oddlužení doprovodí.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls

zpět na článek