„Všiml jsem si urgentní žádosti na neoficiální facebookové skupině Prahy 10, ve které Jakub z Vet-Service sháněl pejska, který by daroval krev,“ popisoval bleskovou akci mluvčí Prahy 10 Vítek Novák. Ten pak pejskářům z desítky poslal SMS.
Na zprávu z mobilního rozhlasu, která byla rozeslána 15. září v 2:21, reagovalo dvacet lidí. Jako první Ivana Linhartová s pejskem Marvinem. Ihned přijeli na veterinu a krev poskytli, díky čemuž se podařilo pejska stabilizovat. Dopoledne již chodil, krev se srazila. Příběh ale nakonec skončil smutně. Jak se později ukázalo, pes měl nádor, který se nedal odstranit a nakonec i přes veškerou snahu následně zemřel. „Může se zdát, že to bylo zbytečné, ale nebylo. Spousta lidí se dozvěděla o tom, že i jejich pes může třeba zachránit jiného darováním krve,“ uvedl k tomu Jakub Michálek z firmy Vet-Servis, která se zabývá transportem zvířat.
Podobně o psí transfúzi mluví i majitelé zemřelého psa. „Není to žádná velká bojovka, všichni jsou úžasní a nevystavují pejska zbytečnému stresu,“ napsali mimo jiné na Facebook. Podle Michálka je darování krve u psů běžná věc. „Nejčastěji psi krev potřebují při operacích,“ vysvětluje.
Darování krve u psů funguje podobně jako u lidí. Čtyřnozí dárci mají zdarma pravidelnou kontrolu zdravotního stavu, některé veterinární stanice pak psům dávají drobný dárek.
Psí dárci
U psů je popsáno osm krevních skupin a u jednoho jedince může být přítomno více z nich. Darovat může pes s váhou nejméně 25 kg a ne starší osmi let. V době odběru by měl být v plné kondici, feny nesmí hárat. Vzhledem k postupu při odběru krve je nutné, aby byl dárce ovladatelný. Ideálními dárci jsou velcí štíhlí hladkosrstí psi.
Autor textu: Marek Hýř, Deník METRO