Evropská unie zvažuje omezení domácího chovu exotických zvířat. Brusel chce do dvou let vytvořit takzvaný celoevropský pozitivní seznam zvířat vhodných k chovu. „Každý chovatel v podstatě chová zvířata k tomu, aby je rozmnožoval. Pakliže by neměli důstojné dostatečné podmínky k tomu, aby je mohl rozmnožovat, tak by v podstatě to pozbývalo veškerého smyslu,“ odmítá Matouš argumentaci o možném týrání zvířat. Přiznal, že sám má doma exotické ptactvo, které by mohlo tomuto zákazu podléhat.
Týkat by se to mohlo třeba i domácího chovu křečků džungarských, osmáků degu nebo velkých plazů. Ty už jsou na seznamech některých evropských států, například Francie nebo Itálie. „Je otázkou, jestli jsou s tím opravdu chovatelé seznámení. Mnohdy se dozvídám od kolegů právě z chovatelských svazů Evropy, že o těchto zákazech nebyli dostatečně informováni a v podstatě ten důsledek si vůbec nedokázali představit. Za mě je to obrovská neinformovanost právě v těch konkrétních státech, kde již byly zákazy zavedeny,“ tvrdí Matouš.
Pokud by na opatření došlo i v Česku, preferoval by předseda Českého svazu chovatelů úplný zákaz než používání termínu „pozitivní seznam“. „Mohli bychom se bavit o šelmách. Tam ty podmínky v individuálních chovech budou velmi složité, ale jinak já si myslím, že veškerá legislativa, která je v tento okamžik platná v České republice, je v podstatě dostačující, takže my už dneska i určité regule máme,“ dodává.
Na půdě Poslanecké sněmovně už probíhali podle Matouše na toto téma semináře. Proti zavedení takzvaných pozitivních seznamů budou probíhat i podpisové akce.
Poslechněte si rozhovor ze záznamu:
Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls