Pražský magistrát hlídá klima středních škol

  9:00
Atmosféra na pražských školách je pod dohledem magistrátu. Vedení města zadalo provedení rozsáhlého průzkumu, který má zjistit případnou šikanu. Reagovalo tím na dva roky starou kauzu ze střední průmyslové školy na Třebešíně, kde studenti šikanovali učitelku.
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Dotazník vyplnilo 85 procent studentů pražských středních škol. Případné potíže by magistrát řešil s vedením konkrétní školy a s odborníky z pedagogicko-psychologických poraden. „Vyšlo, že klima na středních školách v Praze je pozitivně vnímáno studenty. Pedagogové ho vnímají ještě lépe. Samozřejmě, že jsou tam rozdíly mezi jednotlivými středními školami, ale nikde nehrozí závažný problém,“ řekla Rádiu Impuls radní hlavního města pro školství Irena Ropková.

Šetření provedla společnost SC&C. Ředitelka výzkumu Jana Hamanová řekla, že data se sbírala přímo při vyučování. „Zjišťovali jsme 8 faktorů, v případě učitelů bylo těch faktorů 12. Bylo to celé anonymní, studenti vyplňovali papírové dotazníky za přítomnosti vyučujícího. Zúčastnilo se toho skoro 40 tisíc studentů.“ Studenti mohli hodnotit prostředí školy, vnímanou podporu ze strany učitelů, vztahy se spolužáky nebo dění o přestávkách. Radní Irena Ropková doplňuje, že by se do budoucna výzkum mohl zopakovat. Zdůrazňuje přitom, že nesouvisí s úrovní škol. Do výsledků bude moci veřejnost nahlédnout koncem měsíce.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze zvukového záznamu níže: