Pozor na potratové pilulky koupené na internetu. Mohou vás zabít.

  9:00
Na internetu se objevily neregistrované léčivé přípravky, které mají ženám umožnit umělé ukončení těhotenství. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že aplikace přípravků může ženám způsobit vážné zdravotní obtíže a existuje i riziko úmrtí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle SÚKL se jedná o nabídky kombinace neregistrovaných léčivých přípravků deklarujících přítomnost látek mifepriston a misoprostol. Tyto nabídky jsou zpravidla ve Slovenštině a jsou cílené na ženy v České a Slovenské republice. Tyto látky se sice obě používají k farmakologickému ukončení těhotenství, ale pouze ve zdravotnickém zařízení po nezbytné gynekologické prohlídce. Laik není podle ústavu schopen posoudit svůj zdravotní stav a žena sama nemůže poznat, jestli se nejedná o mimoděložní těhotenství.

Pokud by žena tyto přípravky zakoupila za účelem nelegálního potratu, hrozí jí závažné zdravotní komplikace, jako je například masivní krvácení, úporné zvracení, křeče, nevolnost, vznik infekce nebo další nežádoucí účinky.

V souvislosti s neschváleným ukončením těhotenství (zavedením misoprostolu do pochvy) byly hlášeny smrtelné nebo život ohrožující případy toxického nebo septického šoku, infarktu myokardu a těžké hypotenze.

Pokud se pacienti s podobnými nabídkami setkají, měli by kontaktovat SÚKL.