Potravinovým bankám rychle ubývají zásoby

  15:56
Potřebují je doplnit během aktuální potravinové sbírky. Ta probíhá už v těchto dnech v některých online supermarketech. V kamenných obchodech bude 21. listopadu.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Kvůli koronakrizi vzrostl počet lidí, kteří nemají peníze na základní jídlo a hygienické potřeby, až o 40 procent. Na jaře se navíc kvůli epidemii neuskutečnila v českých obchodech tradiční potravinová sbírka, a tak si banky nevytvořily dostatečné zásoby. „V té době nás zachraňovaly obchodní řetězce, které navážely plné kamiony darovaných potravin, aby ve skladech alespoň něco bylo,“ vysvětluje tehdejší situaci mluvčí potravinové sbírky Miro Dinga. Ten Impulsu řekl, že aktuální situace ve skladech potravinových bank je kritická. Lidí, kteří žádají o základní potraviny a drogistické zboží je obrovské množství. Jejich počet vzrostl v porovnání s běžnými měsíci o 40 %. „Tato situace už trvá opravdu dlouho. V porovnání s povodněmi toto není nárazová záležitost, která by trvala několik dní, maximálně týdnů. Toto období je pro potravinové banky opravdu jiné. Nikdo se nikdy s takovými podmínkami nesetkal,“ vysvětluje mluvčí.

Pomoc potravinových bank využívají třeba neziskové organizace, na které se obracejí desítky lidí, kteří se kvůli pandemii ocitli ve finanční nouzi. Nejčastěji jde o rodiče samoživitele nebo osoby, které přišly v důsledku lock downu o práci. Podle zkušeností neziskových organizací se ale do charitativních projektů hlásí i podvodníci. Žadatelé o pomoc musejí neziskovkám doložit, že přišli v posledních měsících o značnou část příjmů prostřednictvím různých dokumentů. Ty ale mnozí lidé falšují, říká Svatava Poulson z organizace Patron dětí. „Jedna maminka popisovala, jak na tom je zoufale, a my jsme pak zjistili, že zastává placenou funkci na zastupitelstvu jednoho krajského úřadu a o peníze nouzi nemá,“ popisuje podvodné jednání Poulson. Takových falešných žádostí je podle ní až 80 %. Poulson dodává, že pokud podvodníky odhalí, bývají tito lidé velmi agresivní a dobročinné organizace urážejí – nejčastěji na sociálních sítích. Nejhorším faktem ale je, že se pak kvůli podvodníkům nedostane pomoc včas k těm, kteří ji skutečně potřebují.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls