Počet střetů aut se zvěří v těchto dnech stoupá

  7:00
Děje se to pravidelně v jarních měsících, pak ale také v říjnu a listopadu. Důvodem je nejen změna času, ale také roční období.

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Po období zimního spánku se zvířata pohybují v lesích, polích a podél cest daleko víc. Srážky zapříčiňuje také větší provoz i fakt, že si zvířata na ruch u silnic zvykla. Dopravní expert Roman Budský proto nabádá k opatrnosti.

„Zpravidla je ten kus součástí stáda, tudíž je potřeba počítat s tím, že za jedním zvířetem následuje další. Proto je vhodné snížit rychlost jízdy a předvídat. Pokud se jedná o jízdu v noci, doporučuji ztlumit dálková světla,“ radí Budský. Po silnicích se pohybují stále dražší auta. Nehody se tak častěji hlásí policii. Expert z pojišťovny Kooperativa Milan Káňa doporučuje udělat pořádnou dokumentaci. „Některé pojišťovny nabízejí pojištění střetu se zvířetem a také možnost připojištění stojící ho vozidla, pro případ, že kabely překoušou hlodavci.“

Loni došlo v období od října do března 2021 ke srážce se zvěří na každém sedmém kilometru českých silnic. Nejvíce srážek se zvěří se sice stává ve středních Čechách, ale vzhledem k délce silniční sítě můžete s větším rizikem srážky se zvěří počítat v Ústeckém kraji a překvapivě také na území hlavního města. Tři nejhorší úseky jsou podle takzvaného INDEXU SRNA Litvínov (na silnici 133 mezi Janovem a Horním Jiřetínem), Praha (při výjezd směrem na Úvaly) a Skalice u České Lípy (na frekventované silnici I/13).

„Podle dat Centra dopravního výzkumu končí pod koly automobilů na českých silnicích nejčastěji srny, konkrétně srnec obecný. Časté jsou srážky také s prasetem divokým nebo zajícem polním,“ vysvětluje Budský. Reálné počty jsou samozřejmě vyšší, protože zdaleka ne všechny srážky se dostanou do policejních statistik. Podle expertních odhadů mohou být skutečná čísla až o 50 % vyšší.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls