Očkování proti HPV může snížit počet případů rakoviny

  13:30
Na dotovanou vakcinaci měly doposud nárok jen třináctileté dívky. Začátkem tohoto roku se můžou nechat ze státních peněz očkovat i stejně staří chlapci. Ministerstvo zdravotnictví tím chce omezit celkový výskyt chorob spojených s HPV viry v naší populaci. O toto očkování je ale stále malý zájem.

očkování | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak se ukázalo, muži viry HPV nejenom přenáší, ale v některých případech jim tato infekce může způsobit třeba genitální bradavice, nádor penisu a konečníku. Předsedkyně odborné společnosti dětských lékařů Alena Šebková Rádiu Impuls řekla, že rodiče by s očkováním svých dětí neměli váhat. „Pokud mám infekci, která prokazatelně souvisí s možným rozvojem závažného nádorového onemocnění, pak zjednodušeně můžeme hovořit o tom, že očkováním předcházíme rakovinovým onemocněním.“

HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 procent mužů. Ne vždy se ale projeví. Lékař Vladimír Dvořák řekl, že i v tomto ohledu má očkování smysl. „Ten očkovaný muž sníží riziko přenosu papilomavirové infekce na svou partnerku, případně partnerky.“ Veřejnost si často HPV spojuje pouze se ženami, a to v souvislosti s rakovinou děložního čípku.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: