iDNES.cz

Mnozí žadatelé o dávky čekají i déle než rok

  13:00
Stovkám lidí zásadně komplikuje život nedostatek posudkových lékařů, se kterým se Česká republika dlouhodobě potýká. Vyřizování žádostí o přiznání státního příspěvku na péči trvá v některých případech déle než rok, i přesto, že na něj zákon dává ministerstvu práce s sociálních věcí jen pět měsíců.

dávky | foto: MAFRA

V souvislosti s tím se v letošním roce obrátilo na ombudsmanku Annu Šabatovou už bezmála 160 lidí, což je více než za celý loňský rok. Situace je už tak vážná, že se veřejná ochránkyně práv rozhodla upozornit na ni i vedení ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že řízení o příspěvcích se neúměrně vlečou. Šabatová kritizuje zejména to, že stát tak odsuzuje žadatele k životu v nejistotě.

Podle slov ombudsmanky jde o neudržitelný stav vyžadující bezodkladné řešení. Nejde podle ní o to, jak celé řízení skončí, tedy zda žadatel uspěje a je mu přiznáno vyplácení příspěvků, které mu zajistí, aby o něj někdo z blízkých pečoval. Zdůraznila, že stát takto nemůže s těmito lidmi zacházet, tedy že je nemůže nechat čekat dlouhé měsíce na posudky. Na tento problém již opakovaně upozornila vedení ministerstva práce a sociálních věcí, vždy jí ale bylo sděleno, že je málo posudkových lékařů a zákonem danou lhůtu nelze dodržet.

Šabatová radí, aby se lidé v těchto případech obraceli s žádostí o odstranění nečinnosti přímo na ministryni práce s sociálních věcí Janu Maláčovou. V extrémních případech jí prý nezbývá nic jiného, než je informovat o tom, že mohou žádat po ministerstvu i finanční odškodné, popřípadě dokonce soudně žalovat stát. Problém s dlouhým řízením ohledně příspěvků na péči ale podle jejích slov vyplacení odškodnění nevyřeší.

zpět na článek