iDNES.cz

Mladí i senioři mají problém s bydlením

  7:00
Mladí Češi mají dlouhodobý problém s bydlením. Nájmy jsou vysoké a na hypotéky není snadné dosáhnout. Potíže však netrápí jen mladší generaci. V posledních letech trápí bytová nouze stále více seniorů, kteří pak končí na ubytovnách nebo v azylových domech.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nemovitostí je málo, poptávka značná, a tak se jejich ceny zvyšují. Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky také řada lidí koupi bytu považuje za investici. „Nakupují nemovitosti proto, aby neztratili hodnotu svých peněz. Samozřejmě jsou domácnosti i lidé, kteří kupují pro sebe, protože potřebují bydlet.“

Ne každý je zajištěný tak, aby si mohl dovolit třeba jen hypotéku. Někteří mladí proto pokukují po nabídkách práce se služebními byty. Personalista Jiří Halbrštát ze společnosti ManpowerGroup ale upozorňuje, že jde spíš o záležitost regionů. „Služební byty jsou spíš marketingovým nástrojem pro přilákání vrcholných specialistů nebo manažerů z jiných regionů. Bohužel tak na tento benefit nedosáhnou lidé, kteří by to ze sociálního pohledu potřebovali nejvíce, jako jsou třeba čerství absolventi, rodiny s dětmi nebo starší lidé.“ A tak mnozí mladí i senioři využívají pomoci vlastní rodiny.

Data realitních kanceláří přitom popírají krizi nájemního bydlení v Česku. Jak Rádiu Impuls řekl Jan Borůvka, poptávka i nabídka nemovitostí je celkem vyrovnaná. Zároveň odmítá tvrzení, že by v poslední době nájemné jen stoupalo. „Zejména v Praze dočasně ceny nájmů poměrně klesly, ačkoliv momentálně se ceny opět zase stabilizují. Co se týče nájemného sektoru, tam nevidím, že by byla nějaká krize. Myslím si, že bytů k pronájmu je v tuto chvíli nabízeno dost.“ Jiná situace je v případě obchodování s nemovitostmi.

Bytová krize ale postihuje i seniory. Ti končívají na ubytovnách nebo v azylových domech. Přibývá přitom těch, kteří musejí opustit pronajaté byty až po dosažení důchodového věku. Roli může hrát to, že například po úmrtí partnera nejsou schopní sami z jednoho důchodu zaplatit běžný nájem. 

Ředitel organizace Život 90 Jaroslav Lorman Impulsu řekl, že případná podpora ze strany státu přichází často pozdě. „Než dostane třeba přiznaný vdovský důchod, tak ubíhají měsíce a majitelé domů i bytů často nejsou ochotní čekat na doplacení.“ Dalšími nebezpečnými situacemi jsou zhoršení zdravotního stavu, což s sebou nese zvýšení nákladů například za léčbu. Známé jsou také případy, kdy sami majitelé domů a bytů zvyšují nájem do výše, kterou nejsou schopní pokrýt.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls

zpět na článek