iDNES.cz

Konec víkendu může s lidskou psychikou pořádné zamávat

  7:00
Výhled nového pracovního týdne u řady lidí vyvolává úzkostné stavy. Jde o takzvaný syndrom nedělního odpoledne, které se může projevovat smutkem, nespavostí nebo nervozitou.

ilustrační snímek | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Mělo by jít o nejlepší část z celého týdne. Pro řadu lidí je ale konec víkendu naprostým peklem. Podle průzkumů trpí syndromem nedělního odpoledne až polovina lidí. „Člověk je od pátečního večera do sobotního večera v odpočinkové fázi. Najednou se pak startuje na něco nového. V člověku už dopředu existuje vědomí toho, že z klidu jde znovu do akce,“ vysvětluje psychiatr Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Nepříjemné pocity na samotném konci víkendu může doprovázet stres, úzkost nebo depresivní stav. Podle Kašparů za to můžou myšlenky na končící volno a pondělní návrat ke všednodenním povinnostem. „Pokud ještě člověka ta práce nebaví, nechodí tam rád, o to je pak syndrom nedělního odpoledne hlubší. Nějaké dlouhodobé zdravotní důsledky by to ale s sebou nést nemělo. Člověk by se tomu měl postavit čelem,“ doplňuje.

Zatímco u některých lidí vyvolává neděle nepříjemné pocity, na silnicích jde paradoxně o nejbezpečnější den z celého týdne. Vyplývá to z policejních statistik. „Dalo by se říct, že po tom víkendu jsou lidé klidnější. Má to přímou souvislost, když jsme odpočatí, tak jezdíme lépe,“ popisuje Igor Sirota z Ústředního automotoklubu.

Naopak k nejvíce dopravním nehodám dochází v pátek, kdy jsou lidé ve stresu a spěchají ze zaměstnání na volný víkend.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls

zpět na článek