„Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Jako každý rozumný člověk si válku nepřeji, takže ano,“ odpověděl ve vysílání Rádia Impuls exministr obrany Lubomír Metnar na otázku, jestli se bojí války. „Já bych nechtěl jít cestou, abych strašil. V mediálním prostoru je těch analýz současné bezpečnostní situace hodně. A ty analýzy se poměrně hodně liší a nemyslím si, že je to dobře. Co chci ale říct je, že se ta mezinárodní bezpečnostní situace zhoršuje a je nutné se připravit na krize, které můžou nastat,“ dodal.
Hnutí ANO navzdory tomu dál kritizuje plánovaný nákup amerických stíhaček F-35. Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara je to neefektivní krok. Česko má za nadzvukové letouny páté generace zaplatit celkem přes 150 miliard korun. Podle Metnara by ale bylo lepší dál používat současné švédské gripeny. „Se švédskou stranou se nejedná, je to platforma, která je u nás zavedená, máme na ní servis, výcvik a další věci. A potom bychom měli tuto platformu zastavit, změnit, a to je to vojenské hledisko, které mi na tom vadí,“ prohlásil šéf sněmovního výboru pro obranu.
Metnar se v pořadu Impulsy Honzy Benešovského také vyjádřil k výrokům předseda hnutí ANO Andreje Babiše. Expremiér v roce 2017 prohlásil, že se NATO musí změnit z obraného paktu na útočný. Současné Babišovy názory jsou ale opačné. „Berte to tak, že zrovna armáda nebyla pro pana premiéra známou oblastí. A postupem času, když jsme navštěvovali ty útvary a ty vojáky, tak jsme se to všichni učili. Je třeba to hodnotit z aktuálního bezpečnostního úhlu pohledu,“ obhajoval Metnar tehdejší slova svého šéfa z hnutí ANO.
Exministr obrany také mluvil o podpoře Ukrajiny, která by podle něho měla být masivnější. Podle Metnara ukrajinským ozbrojeným silám teď nejvíc chybí ruční zbraně nebo dělostřelecká munice. Šéf sněmovního výboru pro obranu připomněl, že k větší vojenské pomoci Ruskem napadené zemi se unijní státy zavázaly. Teď se jim to ale podle poslance hnutí ANO nedaří plnit. „Unie hledá ty cesty, jak to zlepšit. To je dlouhodobý problém. Za mě samozřejmě by měla Evropské unie tyto závazky dodržet a hledat tu cestu, jak zefektivnit evropský obranný průmysl, aby se navýšily ty kapacity,“ řekl Metnar.
Podívejte se na rozhovor:
Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls