iDNES.cz

Europoslanec Vondra: V Bruselu se cítím jako disident

  13:12
Hostem pořadu Impulsy Honzy Benešovského byl europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Řeč byla o zákazu spalovacích motorech po roce 2035, přístupu Evropské komise ke snižování emisí nebo zelené ideologii. Vondra se vyjádřil také k nástupu umělé inteligence.

Alexandr Vondra | foto: Impuls.cz

„V Evropském parlamentu to v posledních letech válcuje zeleno-levicová většina. Jsem v menšině. Zároveň se snažím říkat nahlas, co si myslím. Tady mám určitý trénink z těch disidentských dob. Takže možná na tom něco je, jsem disident v té ideologické zelené lavině, která se na nás valí,“ prohlásil Vondra s tím, že dnes je naprosto běžná autocenzura. Lidé se podle něho raději nevyjadřují svůj názor, aby nebyli veřejně dehonestováni za to, co si myslí.

Členské státy Evropské unie prakticky schválili zákaz prodeje nových aut s benzinovými a naftovými motory po roce 2035. Povolené by mělo být používat vozidel se spalovacími motory na syntetická paliva. Vondra opatření cílené na snižování emisí kritizuje. „Evropa se to snaží řešit příkazy, zákazy, přísnými regulacemi. Já jsem pro to, ať jdeme samozřejmě vstříc novým technologiím, ať vytváříme motivační prostředí, ale neřešme to zákazy,“ prohlásil bývalý dvojnásobný ministr.

Nástup vozidel na elektropohon by Vondra nechal na volném trhu. „Já nemám nic proti elektromobilům, budujeme pro to infrastrukturu, to je v pořádku. Ve městech to bude mít velký význam, protože je to čistý dopravní prostředek. Ale pro lidi, kteří žijí na venkově, kteří stále přejíždějí, tak tam si myslím, že to není zdaleka tak triviální,“ vysvětlil europoslanec.

Alexandr Vondra se také vyjádřil k nástupu umělé inteligence. Podle něho jde o přínosnou věc, ale i nebezpečí. „Musíme nad tím mít nějakou kontrolu jako lidé. To je stará věc, například golem a podobně. Jsou tu oblasti lidské činnosti, kde to bude vyžadovat nějakou regulaci. Univerzální recept na to ale nemám,“ řekl politik.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls

zpět na článek