iDNES.cz

Dospělí Češi stále hodně pijí, mladí ale od alkoholu upouštějí

  7:15
Každodenní sklenička vína pro zdravotní účely je hloupost. Lékaři se nově spíš přiklánějí k tomu, že i pravidelné pití malého množství alkoholu je rizikové. Přispívá k onemocněním, jako jsou cirhóza jater, demence, kornatění cév a dalším.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Zdravý dospělý muž by neměl pít víc, než dva půllitry piva denně, nebo dvě dvoudecové skleničky vína a zdravá dospělá žena by neměla pít více, než jednu skleničku vína,“ Uvádí Ladislav Csémy z centra výzkumu závislostí s tím, že je zároveň nutné dvakrát týdně vynechat alkohol na celý den úplně. Se zdravím si zahrává i ten, kdo si na dlouhodobé pití zvykl. „Alkohol se v těle musí nějak odbourávat a není to otázka jenom jater, ale mnoha dalších orgánů, například i centrální nervové soustavy.“

Pravidelné pití přispívá k onemocněním, jako jsou cirhóza jater, onemocnění ledvin, demence, kornatění cév, neplodnost, ale také může v některých případech vést i k rakovině prsu.

Kdo má s vynecháváním alkoholu problém, může se obrátit na Národní linku pro odvykání. Vedoucí tamních konzultantů Kristýna Fišerová řekla, že pomoc by měl vyhledat ten, kdo vnímá signály o svém alkoholismu od okolí. „Už má třeba problém přestat pít. Chtěl si třeba dát jen jednu, dvě skleničky, ale pije nezadržitelně dál a ztrácí kontrolu.“

Průzkum z posledních let ukázal, že alkoholu přestávají propadat mladí. Dávají přednost počítačovým hrám, surfování na internetu a komunikaci na sociálních sítích. „Jestliže v roce 2010 mladí lidé touto činností trávili v průměru okolo dvou hodin, dnes je to 4 až 6 hodin denně u těch 16 a 17 letých lidí. Skutečně se ten život mladých lidí proměnil a nemají na to pití tolik času,“ dodal Ladislav Csémy.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

zpět na článek